Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Corvina

9. června 2013 v 0:54 | Alda |  Ostblok Rock
Corvina je třetí studiová deska stejnojmenné maďarské rockové skupiny, kterou vydalo československé hudební vydavatelství Opus v roce 1975. Jedná se o docela zajímavý, unikátní projekt, na němž se vedle členů skupiny podíleli také slovenští skladatelé. Album vzniklo v maďarsko-slovenské spolupráci, a aby bylo skutečně mezinárodní, obsahuje skladby v angličtině. Skutečně bylo záměrem tvůrců zpopularizovat písničky maďarského uskupení v mezinárodním měřítku, snad po vzoru maďarských rockových legend Omega a Locomotiv GT, jejichž některé nahrávky vznikaly také v angličtině. Na rozdíl od zmíněných skupin ale není známo, že by se Corvina v zahraničí prosadili.
Což ovšem neznamená, že by tato deska neměla co nabídnout. Strana A se skládá z písniček, které napsali členové skupiny, povětšinou Rezsö Soltész a Ferenc Szigeti, na straně B najdeme písničky slovenských autorů, členové skupiny (nejvíc opět "lídr" R. Soltész) je ovšem vždy nějak upravili a přizpůsobili potřebám skupiny. Z toho vyplývá, že strana A je kompaktnější, zatímco strana B různorodější, snad působí i trochu nesourodě, a je otázkou, jak moc jsou ty písničky pro Corvinu charakteristické. Na druhou stranu, kde vlastní skladby znějí možná až moc líbivě, písničky od slovenských autorů přinášejí několik netradičních hudebních nápadů. Celkově album zabírá hodně velký prostor od až téměř tanečního pop-rocku (Call Me and I'll Be There, Come on Along) přes balady (I Wait for You, If Ever You Returned) až po blues-rock (To Have a Big Balloon) a hard rock (Everything Is Yours - v tomhle případě přímo deeppurplovského ražení).
Všestrannost skupiny dokládá i řada nástrojů, které používají. Hodně potěší zejména časté flétnové party, které jsou na jednu stranu pro zvuk skupiny charakteristické, na druhou stranu dávají i těm "nejpopovějším" (a tohle označení nemyslím nijak hanlivě) kouskům zvláštní nádech. Vyloženě na flétně je pak postavená písnička Do the Right Thing (tu si můžete poslechnout v ukázce). V To Have a Big Balloon zase zazní pozoun a také foukací harmonika. Tuhle mám z desky asi nejradši, a chtěl jsem ji tady dát na ukázku, ovšem bohužel není na youtube. V písni Eighty Years Ago, která svým stylem i aranžmá odkazuje na meziválečné období (a taky trochu na slavnou When I'm 64 od The Beatles), je použito banjo, ovšem škoda že není moc slyšet... Vedle flétny jsou pro zvuk Corviny typické syntezátory, které se s ní často dobře doplňují, třeba v avantgardní Dream No More a nebo v již zmíněné Come on Along. Překvapivě není na desce moc kytarových sól, najdeme je spíš na straně B, ale za zmínku určitě stojí jednoduché ústřední téma balady If Ever You Returned a riff Everything Is Yours.
Za instrumentální složkou nezaostávají ani vokály, R. Soltész a F. Szigeti se střídají v sólovém zpěvu a Corvina mají dobře zvládnuté i sborové party, třeba v další hard rockové vypalovačce Help Me, Stop Me. Na jejich angličtině je poznat, že to není jejich rodný jazyk, ale nezní to nijak hrozně, když navíc vezmeme v potaz dobu, v jaké album vzniklo. Pokud jde o texty, neobsahují žádné pronikavé myšlenky, ale to snad ani není potřeba. Jsou myslím dobře přizpůsobené svému účelu, protože jejich pojetí se nijak neliší od textů mnoha soudobých západních rockových kapel. Jeden kousíček se mi ale hodně líbí, a to v písničce I Wait for You: "I wait for you, like people wait for peace."
Celkově představuje tahle deska různorodou kolekci písniček, která je možná trochu nesourodá, jak jsem poznamenal výše, ale rozhodně není nudná. Je to cirkus, v kterém vládne dobrá pohoda a kam se člověk rád vrací.

Seznam skladeb:
strana A
1. Dream No More (F. Szigeti/R. Soltész)
2. I Wait for You (F. Szigeti/R. Soltész)
3. Do the Right Thing (Zs. Makay/R. Soltész)
4. To Have a Big Balloon (F. Szigeti/R. Soltész)*
5. Call Me and I'll Be There (F. Szigeti/R. Soltész)
6. Come on Along (F. Szigeti/R. Soltész)

strana B
1. This Song Is Meant for You (V. Szarka/R. Soltész)
2. Help Me, Stop Me (J. Lehotský/R. Soltész)
3. Eighty Years Ago (A. Brezovský/R. Soltész)
4. If Ever You Returned (J. Siváček/P. Fonyódi)
5. Nobody Walking Down the Street (E. Farkaš/R. Soltész)
6. Everything Is Yours (B. Slezák/R. Soltész)

* na obalu desky je název napsaný nesprávně: "To Have a Big Ballon"

sestava:

Soltész Rezsö - baskytara, sólový zpěv
Soltész Gábor - flétna, pozoun, akustická kytara, foukací harmonika, stylophone, zpěv
Szigeti Ferenc - kytara, sólový zpěv, banjo, conga, syntezátor
Makay Zsolt - varhany, klavír, syntezátory, zpěv
Fonyódi Péter - bicí, perkuse

Štefan Danko - odpovědný redaktor
István Hajnal - texty písní
Ján Lauko - produkce
Zdena Noelová - design obalu

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama