Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Březen 2013

Píseň 13. týdne

30. března 2013 v 22:56 | Alda
Tématem tohoto týdne je výstřednost, ale na to bych asi neměl moc hledět :D, tím se přece nemusím řídit. Spíš se vám chci omluvit, že teďka sotva stačím dávat na blog jednou za týden písničku, jinač jsem už dlouho nenapsal žádnej pořádnej článek. Nějak se mi na to teďka nedaří najít čas, ale to už brzo skončí, doufám, protože mám spoustu tipů, o čem bych mohl psát. Můžete se těšit na články o deskách George Harrison a Cornerstone, rád bych taky napsal něco o rumunské rockové skupině Phoenix a o anglickém multiinstrumentalistovi Royi Woodovi. Snad to nebude moc dlouho trvat :).
Na tento týden jsem pro vás vybral písničku Rainbow od skotské skupiny The Marmalade. Písnička vyšla na singlu v roce 1970 a v Británii se dostala na 3. místo hitparády. Jejími autory jsou William Campbell a Thomas McAleese. Je krásnou ukázkou akustických aranžmá skupiny, v nichž vznikly i další hitovky jako Cousin Norman a Back on the Road. Mně se na ní líbí ta foukací harmonika :).


lyrics:

Rainbow, look me up look me down,
rainbow, you were fun to have around
I was dreamin' of the love I had to share
never thinkin', you were here you were there
Not a word, not a sound, couldn't see or even feel the ground
A pot of gold, I was sold, by the way you let it fly

Rainbow, look me up look me down,
rainbow, you were fun to have around
I was dreamin' of the love I had to share
never thinkin', you were here you were there

Rainbow, look me up look me down
Rainbow, you were fun to have around
Now I'm changing, for the better for the day
Feel like singing all the colours you convey

Come on home, keep me warm, and love me till the new day's born
And I pray, you will stay, forever in my eyes

Píseň 12. týdne

22. března 2013 v 19:58 | Alda
Minulej týden jsem vyhlásil, že si můžete napsat do komentářů k písni 11. týdne o nějakou písničku, která se týká nějakého místa na světě, kde byste chtěli žít, nebo se vám ta písnička prostě "jenom" líbí. Tato možnost je tu stále, máte-li nějakou takovou písničku, můžete si o ni napsat do komentářů k písni 11. týdne.
Tento týden teda využiju tip, kterej jsem dostal od uživatelky či uživatele Raimok (omlouvám se, podle jména tě nepoznám...) a zahraju vám písničku Philadephia Freedom od anglického zpěváka Eltona Johna, kterej tady na blogu asi nedostává tolik prostoru jak by si svým významem zasloužil... No nic, k té písničce. Tak je to singl, kterej Elton a jeho skupina nahráli v roce 1975. Jeho autory jsou Elton a jeho "dvorní" textař Bernie Taupin a písnička vznikla jako tribut (pocta) Eltonově kamarádce, tenisové hvězdě Billie Jean Kingové. Text sice nemá s tenisem nic do činění - Bernie řekl, že nemůže napsat písničku o tenisu - ale přesto se Elton s Philadelphia Freedom zavděčil americkým vlastencům, a píseň to v americkém žebříčku Billboard Hot dotáhla na samou špici.
Matně si vzpomínám, že ji znám z dětství, kdy jsem ji poslouchal na jednom z mých oblíbených výběrů, který dosud někde doma mám. Takže, uživatelce či uživateli Raimok - díky za tu vzpomínku. Je to už dávno, ale ten název mi byl povědomej, a taky když jsem ji slyšel, hned jsem věděl, že to je ona :).


I used to be a rolling stone
You know if the cause was right
I'd leave to find the answer on the road
I used to be a heart beating for someone,
but the times have changed
The less I say, the more my work gets done

'Cause I live and breathe this Philadelphia freedom
From the day that I was born I've waved the flag
Philadelphia freedom took me knee-high to a man
Yeah, gave me peace of mind my daddy never had

Oh, Philadelphia freedom, shine on me; I love you
Shine a light through the eyes of the ones left behind
Shine a light, shine a light,
shine a light; won't you shine a light?
Philadelphia freedom, I love you; yes, I do

If you choose to, you can live your life alone
Some people choose the city,
some others choose the good old family home
I like living easy without family ties,
till the whirlpoolwill of freedom zapped me
right between the eyes

Píseň 11. týdne

15. března 2013 v 23:32 | Alda
Tématem tohohle týdne je "Místo kde chci žít." Píseň týdne s ním nemá nic společnýho, ale přesto mě to přivedlo na nápad: kdo chcete, můžete mi do komentářů poslat tip na nějakou písničku o místě, kde byste chtěli žít, anebo vůbec nechtěli, nebo prostě jenom se vám líbí ta písnička. Když to uděláte, tak zazní v některém z dalších týdnů... Neomezuju to na naše země, protože to by asi nemělo cenu, může to být jakékoliv místo na světě (i ta bájná: počítá se Shangri-la, Xanadu, Avalon, Atlantida...).
A teďka už k písničce tohoto týdne. Vzpomněl jsem si na ni teďka asi ve čtvrtek, měl jsem ji hodně oblíbenou tak čtyři, pět roků zpátky. No, je to Smile a Little Smile for Me od anglické skupiny The Flying Machine, kterou napsali Tony Macauley a Geoff Stephens. Tahle skupina je dneska už docela neznámá a úplně by se na ni zapomnělo, nebýt téhle písničky, která to v americké hitparádě Billboard dotáhla na 5. místo. Takovým skupinám, které se staly známé díky jedné písničce a pak zapadly, se říká "one-hit wonder." Myslím, že i když nám už nic jiného nezanechali (nebo je to zcela neznámé), tahle písnička stojí za to. Líbí se mi text, přijde mi takovej povzbudivej, i když otázka zní, jak moc by to člověku, kterej je ve stejné situaci jako Rosemary, opravdu pomohlo...

You really should accept
this time he's gone for good
He'll never come back now
even though he said he would
So, darling, dry your eyes
So many other guys
would give the world I'm sure
to wear the shoes he wore

Oh, c'mon smile a little smile for me, Rosemarie,
what's the use in cryin'?
In a little while you'll see, Rosemarie,
you must keep on tryin'
I know that he hurt you bad,
I know, darling, don't be sad and
smile a little smile for me, Rosemarie, Rosemarie

I guess you're lonely now,
love's comin' to an end
But, darling, only now
are you free to try again
Lift up your pretty chin,
don't let those tears begin
You're a big girl now
and you'll pull through somehow

Píseň 10. týdne

9. března 2013 v 23:00 | Alda
Tématem tohoto týdne je deprese, tak doufám, že ji nikdo nemáte :). Já teda určitě ne... Vrtá mi hlavou, že bych si měl udělat seznam písniček, které jsem vám už pouštěl, ale to sem teď nepatří. Pojďme k písni tohoto týdne, která teda nemá s depresí nic společného. Vybral jsem pro vás americkou klasiku Cotton Fields v podání legendárních Creedence Clearwater Revival, kteří ji nahráli pro své album Willy and the Poor Boys z roku 1969. Jinak ta písnička je tak někdy z přelomu 30. a 40. let, napsal ji černošský bluesman Huddie Ledbetter (známý více jako Lead Belly), který ji nahrál v roce 1940. V jeho podání má píseň více slok, CCR využili pouze první sloku, která se opakuje, což si můžete sami poslechnout. Líbí se mi na ní ten rock'n'rollový odpich, který z ní dělá tak výrazné číslo, ve srovnání s jinými verzemi (na př. mého oblíbeného Johnnyho Cashe), a pak vokály, které snad můžou připomenout gospel nebo spirituál... Ve stejném roce jako CCR ji nahráli neméně legendární Beach Boys, tak ty si pustíme třeba příště :).


Lyrics:

When I was a little bitty baby
My mama would rock me in the cradle,
In them old cotton fields back home;

It was down in Louisiana,
Just about a mile from Texarkana,
In them old cotton fields back home.

Oh, when them cotton bolls get rotten
You can't pick very much cotton,
In them old cotton fields back home.

It was down in Louisiana,
Just about a mile from Texarkana,
In them old cotton fields back home

a tak dále :)

Píseň 9. týdne...

2. března 2013 v 16:58 | Alda
...spíš teda písně, i když už podle těch teček můžete poznat, že to je zas něco speciálního. Tenhle týden to ale nemá žádný zvláštní důvod, prostě mě to jenom tak napadlo. Vzpomněl jsem si, že bych vám mohl pustit písničku Snoopy vs. The Red Baron, protože jsem dneska při listování jedním starým číslem československého hudebního časopisu Melodie narazil na další skupinu, která píseň nahrála, a hned jsem si ji chtěl poslechnout. Při té příležitosti jsem se rozhodl, že vás s ní taky seznámím. Písnička Snoopy vs. The Red Baron, kterou složili Phil Gernhard a Dick Holler je původně z repertoáru americké skupiny The Royal Guardsmen, kteří ji vydali na singlu v roce 1966. Ten bodoval v americké (2. místo), britské (6. místo) a australské (1. místo) hitparádě. Píseň ve stylu bubblegum vyšla také na stejnojmenném albu skupiny. V roce 1973 ji nahrála britská skupina The Hotshots ve ska stylu a dosáhla s ní na 4. místo v hitparádě. A konečně v roce 1976 ji kanadská celtic-folková (nebo spíš celtic-rocková, ale to je vedlejší...) skupina The Irish Rovers nahrála ve verzi šmrncnuté country rockem na album Children of the Unicorn.
Pokud by vám to ještě nestačilo, můžete si na youtube najít brazilskou verzi (v portugalštině), pod názvem Soneca contra o Barao Vermelho, a italskou - Snoopy contro il Barone Rosso.
Chcete-li, můžete hlasovat v anketě, která verze se vám nejvíc líbí. Já mám asi nejradši původní verzi The Royal Guardsmen. Ovšem podle verze Irish Rovers hraju tuhle píseň na kytaru už tradičně u vánočního stromku - mamka ji má ráda...

Původní verze od The Royal Guardsmen - bubblegum

Verze The Hotshots - ska

The Irish Rovers - country rock

After the turn of the century
In the clear blue skies over Germany
Came a roar and a thunder men had never heard
Like the scream and the sound of a big war bird

Up in the sky, a man in a plane
Baron von Richtoffen was his name
Eighty men tried, and eighty men died
Now they're buried together on the countryside

Chorus:
Ten, twenty, thirty, forty, fifty or more
The Bloody Red Baron was rollin' out the score
Eighty men died tryin' to end that spree
Of the Bloody Red Baron of Germany

In the nick of time, a hero arose
A funny-looking dog with a big black nose
He flew into the sky to seek revenge
But the Baron shot him down--"Curses, foiled again!"

(chorus)

Now, Snoopy had sworn that he'd get that man
So he asked the Great Pumpkin for a new battle plan
He challenged the German to a real dogfight
While the Baron was laughing, he got him in his sight

That Bloody Red Baron was in a fix
He'd tried everything, but he'd run out of tricks
Snoopy fired once, and he fired twice
And that Bloody Red Baron went spinning out of sight

(chorus, to fade)