Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Green River

4. ledna 2013 v 18:46 | Alda |  Alba
Se svou novou empétrojkou si teďka užívám spoustu báječných hudebních chvil, nejlíp během dlouhých procházek. Jednou z nich bylo, když jsem po dlouhé době slyšel album Green River od americké skupiny Creedence Clearwater Revival (CCR). (Článek o ní najdete v rubrice Skupiny.). Album vyšlo v srpnu 1969 jako třetí studiová deska skupiny, poté co se jim podařilo prorazit se singlem Proud Mary. Jeho titulní skladba a pak píseň Bad Moon Rising patří k ikonickým písním této americké legendy.
Rok 1969 byl pro skupinu skutečně nabitý, podařilo se jim nahrát a vydat hned tři studiové desky, z nichž Green River byla druhá v pořadí a CCR ji nahráli z větší části během května a června. Její délka nepřesahuje 29 minut, čímž je nejkratší v katalogu skupiny, což ale nemuselo vadit, vzhledem k jejímu obrovskému úspěchu. V americkém albovém žebříčku Billboard 200 dosáhla na první místo a již zmíněné ikonické písně, které vyšly jako singly, dosáhly shodně 2. místa v Billboard Hot 100. Bad Moon Rising uspěl také ve Velké Británii, kde dosáhl na 1. místo. Tato píseň se pak ostatně stala zřejmě nejpřebíranějším číslem CCR - slyšel jsem ji v bluegrassové verzi, existuje údajně také reggae verze atd., celkem asi na dvě desítky různých verzí. Podle časopisu Rolling Stone je toto album na 95. místě v žebříčku The 500 Greatest albums of all time. Osobně tyhle žebříčky moc nemusím, ale o něčem to přece jen svědčí.
Poslech desky samotné nám odhaluje, že se zpěvák a kytarista John Fogerty, který je také autorem všech písní na desce kromě závěrečné, dokázal poučit z úspěchu písně Proud Mary z předchozího alba, a dočasně upustil od dlouhých kompozic, které byly pro CCR typické. Oproti předcházejícím počinům také Green River "vybředla" z temných zákoutí swamp-rocku, její zvuk je lehčí, vzdušnější, John si povolal na pomoc inspiraci country (Bad Moon Rising, Lodi) a úspěšně se pokusil i o klasické dvanáctkové (12-bar) blues (Tombstone Shadow) a o pomalou rockovou baladu (Wrote a Song for Everyone). Rock'n'rollový rytmus dodal dvěma swamp-rockovým číslům (titulní skladba, Commotion) zcela nový rozměr, obě působí energicky, až agresivně, ovšem takovým způsobem, který já můžu :). Úvodní riff Green River (myslím písně) vás chytne a album vás nepustí až do konce, ač u Wrote a Song for Everyone vás nechá trochu vydechnout. Rozhodně se nebudete nudit, což se mohlo stát u předchozích alb a jejich dlouhých zvukových ploch. Nic proti, ale už z tohoto hlediska celkem chápu, proč je Green River hodnocená líp, než jiná alba CCR. Je prostě přístupnější méně náročným posluchačům.
Významným prvkem všech písní je projev Johna Fogertyho, který zde dominuje tím víc, že jsou na desce kratší písně bez těch dlouhých instrumentálních ploch. Johnův zpěv je zajímavý svou přirozenou drsností, skrz kterou by ho asi ne každý označil za hezký, ale ještě míň by si dokázalo představit, že by ty písničky zpíval někdo jiný. Myslím si, že jako jejich autor je dokáže John nejlíp vystihnout, i když to není ten nejlepší zpěvák pod sluncem. Důležité jsou v tomto případě i texty, John je "rockový písničkář", texty pro něj mají i osobní význam: tak je titulní skladba vzpomínkou na dětství, Lodi je vizí neúspěšného hudebníka, který si nedokáže vydělat ani na to, aby si mohl koupit lístek na vlak a odjet z města, kde uvízl. John k ní řekl, že takhle teda rozhodně nechtěl skončit, když píseň napsal. Bad Moon Rising vznikla údajně jako reakce na film The Devil and Daniel Webster, konkrétně na scénu s hurikánem. Já bych řekl, že podobný původ může mít i píseň Sinister Purpose, kde se v textu objevuje variace na faustovské téma. Je to taky (i hudbou) nejtemnější píseň na desce.
Na závěr bych vyzdvihl dva postřehy: excelentní basu Stu Cooka v písni Cross-Tie Walker (první ukázka) a pak můj dojem ze závěrečné The Night Time Is the Right Time (druhá), jediné převzaté věci na albu. Dřív jsem ji neměl v oblibě, ale teďka mi přece přijde zajímavá: CCR ji zpracovali tak, že si skoro říkám, takhle by ji o pár let (tak 1963/4) dřív mohli zahrát The Beatles. I John (Fogerty) mi tady zní trochu jako John (Lennon). Rozhodně si myslím, že jestli se vám líbí Beatles, mohli by se vám líbit i CCR, aspoň tahle deska.

Seznam skladeb:
autorem všech písní je John Fogerty, pokud není uvedeno jinak
strana A
1. Green River
2. Commotion
3. Tombstone Shadow
4. Wrote a Song for Everyone

strana B
1. Bad Moon Rising
2. Lodi
3. Cross-Tie Walker
4. Sinister Purpose
5. The Night Time Is the Right Time (N. Brown - O. Cadena - L. Herman)

obsazení:
John Fogerty - sólová kytara, zpěv, klavír (? A3); produkce
Tom Fogerty - doprovodná kytara, vokál (B5)
Stu Cook - baskytara, vokál (? B5)
Doug Clifford - bicí

Saul Zaentz - produkce
Basul Parik - design obalu, fotografie


Cross-Tie Walker


The Night Time Is the Right Time


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama