Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Kelly Groucutt

7. července 2012 v 14:22 | Alda |  Osobnosti
Britský (anglický) hudebník a zpěvák, nejznámější ze svého působení ve skupině Electric Light Orchestra, kde hrál na baskytaru, se narodil 8. září 1945 jako Michael William Groucutt v Coseley ve West Midlands. Hudbě se začal věnovat v patnácti letech, kdy používal umělecké jméno Rikki Storm a měl skupinu Rikki Storm and The Falcons (inspirace názvem liverpoolské skupiny Ringa Starra, Rory Storm and The Hurricanes, je zde celkem zřejmá). V té době hlavně zpíval, postupně se začal doprovázet na kytaru; na baskytaru, s níž je nejvíce spojován, se začal učit v 21 letech. Během 60. let vystřídal mnoho dnes již neznámých uskupení.
Zlom v jeho hudební kariéře nastal v roce 1974, kdy byl členem skupiny Barefoot. Při jejich koncertu v Birminghamu si jej všiml lídr skupiny Electric Light Orchestra, Jeff Lynne, a po poradě s dalšími členy ELO (Bevem Bevanem a Richardem Tandym) jej pozval, aby se ke skupině připojil jako baskytarista. ELO totiž právě hledali náhradu za Mikea de Albuquerquea. Nový člen přijal umělecké jméno, patrně kvůli odlišení od svého předchůdce či od houslisty Mika Kaminskiho; Kelly byla školácká přezdívka. Svou premiéru si odbyl při koncertním turné k albu Eldorado. Vedle hraní na baskytaru také často zpíval druhý hlas. Jeho vysoký hlas dobře doplňoval hlubší vokál Jeffa Lynnea; Kelly dokázal vyzpívat tak vysoké tóny, že při koncertech mohl napodobovat operní zpěv ve skladbě Rockaria! z alba A New World Record (rok 1976). V několika málo písních zpíval Kelly první hlas, na př. v písni Poker z alba Face the Music (rok 1975).
Kelly v ELO působil do roku 1983 a podílel se celkem na 6 studiových albech (viz níže). Důvodem jeho odchodu byla nespokojenost s výší tantiémů, které mu byly vypláceny, a s plánem Jeffa Lynnea na ukončení činnosti skupiny. Dokonce se rozhodl žalovat Jeffa a management ELO; tento spor byl nakonec mimosoudně urovnán a Kellymu byla vyplacena částka ve výši 300 000 liber. Je uveden jako baskytarista i na albu Secret Messages, které v tom roce vyšlo, ale ve skutečnosti se podílel pouze na dvou písních.
O rok dříve vydal Kelly sólové album nazvané prostě Kelly, na němž se podíleli i členové ELO - Bev Bevan, Richard Tandy a Mik Kaminski - a dlouholetý spolupracovník skupiny, dirigent Louis Clark. Kelly pro toto album složil 13 písní, hraje zde na baskytaru, kytary a zpívá. Deska je celkem pochopitelně silně ovlivněna zvukem ELO. Po odchodu ze skupiny Kelly navázal spolupráci s Mikem Kaminskim v rámci koncertního uskupení OrKestra, které hrálo písně ELO. V roce 1993 se oba připojili k Bevu Bevanovi a jeho skupině ELO Part II, která v roce 1989 navázala na činnost ELO, ovšem bez Jeffa Lynnea, který účast na tomto projektu odmítl. Kelly a Mik zde původně figurovali jako hosté při koncertech. Oba se pak podíleli na studiovém albu Moment of Truth, kde Kelly zastává své obvyklé místo baskytaristy a zpěváka. Napsal pro něj píseň The Fox a skladatelsky se podílel na několika dalších. V roce 2000 Bev Bevan skupinu rozpustil a svou polovinu práv na název prodal zpátky Jeffu Lynneovi; zbylí hudebníci včetně Kellyho pokračovali v koncertování po celém světě a vydali album No Rewind, na němž se Kelly také autorsky podílel. Kelly Groucutt zemřel po infarktu 19. února 2009 ve věku 63 let. Ačkoliv v průběhu své hudební kariéry stál málokdy v popředí a jeho sólové album prakticky upadlo v zapomnění, není Kelly v dějinách rocku nikterak nevýznamnou postavičkou; jeho výrazný vokální projev je bezpochyby důležitou součástí písní skupiny ELO a jejích pokračovatelů. Poznamenal jsem to ostatně ve článku o albu Secret Messages, na němž se Kelly podílel jen částečně, že ELO bez Kellyho zní docela jinak, něco oproti svému "klasickému" zvuku postrádá.

Diskografie - studiová alba:

se skupinou Electric Light Orchestra:
Face the Music (1975)
A New World Record (1976)
Out of the Blue (1977)
Discovery (1979)
Xanadu (1980)
Time (1981)
Secret Messages (1983; pouze 2 písně)

jiné:
Moment of Truth (1994; ELO Part Two)
No Rewind (2001; The Orchestra)

sólo:
Kelly (1982)


Kelly Groucutt v roce 1978 (turné ELO Out of the Blue)


Z desky Moment of Truth skupiny ELO Part II pochází tato Kellyho píseň The Fox, kterou také sám zpívá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama