Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Electric Light Orchestra, část I.: Děti Beatles

26. července 2012 v 23:44 | Alda |  Skupiny
O Electric Light Orchestra (ELO) už tady na blogu jeden článek mám. Nedávno jsem ovšem usoudil, že na to, že jsou mojí nejoblíbenější skupinou, je ten článek poněkud krátký a rozhodně tedy musím napsat něco více. V obavě, že by to bylo až příliš dlouhé na jeden článek, jsem se rozhodl, že toto vyprávění rozdělím na 4 části. V dnešní, první části si něco povíme o počátcích a prvních letech existence kapely, od roku 1970 do roku 1974.
Idea skupiny, která by do rockových písní vnesla prvky klasické hudby, se zrodila koncem 60. let v hlavě birminghamského hudebníka, zpěváka a skladatele, frontmana skupiny The Move, Roye Wooda. Wood chtěl "navázat tam, kde Beatles přestali" (rozuměj jejich hudební experimenty na deskách jako Magical Mystery Tour či Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band, kde se ve větší míře objevily smyčcové a dechové nástroje) a tato návaznost byla v raných číslech ELO hodně znát. Roy, sám schopný multi-instrumentalista, který zvládal na př. cello, hoboj nebo fagot, počítal se širokým využitím smyčců a dechových nástrojů. Tento nápad okouzlil Jeffa Lynnea, frontmana skupiny The Idle Race, který se k The Move připojil v lednu 1970 s tím, že se společně s Royem měli soustředit na nový projekt. První píseň ELO - 10538 Overture - tak vznikla původně jako B-strana singlu The Move a prodej desek The Move měl pomoci s financováním začínající skupiny. První sestava zahrnovala vedle obou frontmanů, kteří si pro první album rozdělili autorství písní (ovšem skládali každý sám, nezrodila se tu nová legendární skladatelská dvojice), také bubeníka The Move Beva Bevana a dále Billa Hunta (lesní roh) a Stevea Woolama (housle). Debutové album vyšlo v roce 1971 a v té době stále paralelně existovala skupina The Move, jejíž poslední album vyšlo v témže roce. The Move se tak postupně přeměnili v ELO, protože v té době už v této skupině zůstali pouze Roy, Jeff a Bev.
První vystoupení nové skupiny se odehrálo následujícího roku v The Fox&Hounds Pub v Croydonu. Bylo mimo jiné premiérou dalšího z pozdějších stálých členů skupiny, klávesisty Richarda Tandyho, který ale v tomto koncertu hrál na baskytaru. Na cello se zde představil jiný budoucí člen, Hugh McDowell. Píseň 10538 Overture (jedna z těch, které velmi zřetelně nesou stopu Beatles) se v té době coby singl umístila na 9. pozici v britské hitparádě a bodovala i ve Francii, kde se dostala na 5. místo. Debutové album vyšlo toho roku také ve Spojených Státech, kde mělo titul No Answer, což vzniklo omylem, protože pracovník vydavatelství United Artists, kde měla deska vyjít, na otázku po názvu nedostal od britské strany odpověď a poznamenal si "no answer" (bez odpovědi), což bylo později použito jako název alba.
Napětí mezi Royem a Jeffem ohledně vedení kapely vyústilo v témže roce v Royův odchod. Společně s ním odešli také Hugh McDowell a Bill Hunt, s nimiž Roy založil skupinu Wizzard. Jeff Lynne se s jistotou ujal role jediného lídra ELO a rychle rozptýlil obavy, že ztráta Royova tvůrčího génia bude znamenat konec skupiny. Smyčcová sekce ELO, nyní složená z Wilfa Gibsona (housle), Mikea Edwardse a Colina Walkera (oba cello), začala využívat lepší mikrofony, takže při koncertech se smyčce neztrácely ve zvuku elektrických nástrojů. Počátkem roku 1973 vydali své druhé album, nazvané prostě ELO 2. Barokní cítění debutu je zde obohaceno o prvky progressive rocku, který byl tehdy ve Velké Británii "v kurzu" (vzpomeňme King Crimson či EL&P); album na jediný poslech považuju za velmi zdařilé. Mimo jiné obsahuje nejdelší píseň v celé historii skupiny, téměř dvanáctiminutovou Kuiama. Vzešel z ní také první singl úspěšný v Americe, propracovaná verze klasické rock'n'rollové písničky Chucka Berryho, Roll Over Beethoven, která obsahuje aranžmá z Beethovenovy 5. symfonie. Takové zpracování jako by nejlépe splňovalo jednu z původních Royových ideí, které k založení skupiny vedly, i když on sám se na této skladbě nepodílel.
Prakticky ještě během nahrávání desky ELO 2 vznikaly skladby pro následující album, On the Third Day, které tak mohlo vyjít ještě v roce 1973. Na rozdíl od předchozího počinu obsahuje kratší skladby a některé písně, jako na př. Bluebird Is Dead nebo oblíbený singl Showdown, naznačují, že budoucí největší síla ELO měla být v silných, snadno přístupných melodiích. Právě Showdown byla oblíbená skladba Johna Lennona, který při jejím poslechu označil skupinu za "děti Beatles." Během nahrávání On the Third Day došlo ke změně v sestavě, odešli houslista Gibson a cellista Walker. Cellové party pak nahrál sám Mike Edwards, zatímco housle převzal Mik Kaminski.
Pro následující album, Eldorado: A Symphony vytvořil Jeff Lynne koncept vyprávějící příběh snílka, který se prostřednictvím snů vydává na cesty do fantastických světů, kde hledá únik před zklamáním z každodenní skutečnosti. Eldorado se tak stalo prvním koncepčním albem skupiny (jako koncepční byla zamýšlena deska ELO 2, která původně nesla název The Lost Planet, ale tento nápad byl záhy opuštěn), ovšem největší změnu znamenala účast orchestru při natáčení. Do té doby Jeff pro orchestrální aranžmá používal vícestopé nahrávání smyčců. Orchestr pod vedením Louise Clarka, který se tak stal důležitým členem skupiny, se pak účastnil natáčení všech dalších desek ELO až do roku 1983. Zvuk skupiny se proměnil; znamenalo to i pokles významu smyčcové sekce při natáčení, ale ten se měl naplno projevit až později. Před natáčením ji naopak posílil navrátilec Hugh McDowell. Album dosáhlo jako první deska ELO zlatého prodeje a singl Can't Get It Out of My Head se umístil v americké Top 10 a stal se jednou z prvních ikonických písní skupiny.
Po vydání desky se ke skupině připojili Melvyn Gale (cello) a Kelly Groucutt (baskytara, zpěv), takže t. zv. klasická sestava ELO (Jeff Lynne, Bev Bevan, Richard Tandy, Kelly Groucutt, Mik Kaminski, Melvyn Gale, Hugh McDowell) byla kompletní. A před sebou měla skutečně světový úspěch: ty největší "šlágry" měly z Jeffova pera teprve vyjít! O tom si povíme v následující části článku, Cesta ke hvězdám a dál.

Přehled členů skupiny a vydaných desek, 1971 - 1974:

Jeff Lynne - Electric Light Orchestra, ELO 2, On the Third Day, Eldorado: A Symphony (zpěv, kytary a další nástroje)
Roy Wood - Electric Light Orchestra (zpěv, kytary a další nástroje)
Bev Bevan - Electric Light Orchestra, ELO 2, On the Third Day, Eldorado: A Symphony (bicí, zpěv)
Bill Hunt - Electric Light Orchestra (lesní roh)
Steve Woolam - Electric Light Orchestra (housle)
Richard Tandy - ELO 2, On the Third Day, Eldorado (klávesové nástroje)
Mike de Albuquerque - ELO 2, On the Third Day, Eldorado (baskytara, zpěv)
Wilf Gibson - ELO 2, On the Third Day (housle)
Colin Walker - ELO 2, On the Third Day (cello)
Mike Edwards - ELO 2, On the Third Day, Eldorado (cello)
Mik Kaminski - On the Third Day, Eldorado (housle)
Hugh McDowell - Eldorado (cello)

Zakládající členové ELO, vlevo Bev Bevan, vpravo Jeff Lynne a vpředu Roy Wood

Jeff Lynne (vlevo) a Mike de Albuquerque v roce 1973

Vzácné video z roku 1972, píseň Whisper in the Night (album Electric Light Orchestra), kterou napsal Roy Wood. Vedle Roye v přestrojení za starce zde můžeme m. j. vidět Billa Hunta (s lesním rohem vlevo od Roye) nebo houslistu Wilfa Gibsona.

Píseň Mama z desky ELO 2 ukazuje na příklon skupiny k progressive rocku. Tato si mě skutečně získala na první poslech. Jsem rád, že jsem se pustil do této série článků, protože bych na př. k této úžasné skladbě vůbec nepřišel. Trochu mě mrzí, že jsem rané ELO doposud poněkud opomíjel. Neprávem (viz i Whisper in the Night!) - naštěstí nikdy není pozdě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alice McCartney | Web | 30. července 2012 v 9:35 | Reagovat

další příval nových informací! Díky moc. Ta písnička Showdown mi trošku připomíná (nemůžu si pomoct) Pink Floyd... ale je skvělá. Je fajn, že někdo dokázal skloubit svým způsobem vážnou hudbu s moderní. Teda myslím smyčce  a.... však víš :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama