Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Červen 2012

Píseň 26. týdne

30. června 2012 v 17:53 | Alda |  Archiv písní týdne
V Liverpoolu jsem se díky koncertu revivalové skupiny The Rockits seznámil s touto skvělou písničkou, kterou jsem vybral jako píseň tohoto týdne, mimo jiné i proto, že mi bude vždy připomínat ten úžasný výlet. Catch Us If You Can je píseň od britské skupiny Dave Clark Five. Vyšla v roce 1965 jako singl a jejími autory jsou Dave Clark a Lenny Davidson. Dosáhla úspěchu jak v Británii (5. místo v UK Singles Chart), tak v USA (4. místo v US pop singles chart).
V témže roce natočil John Boorman stejnojmenný film, v němž hráli všichni členové skupiny. Píseň se také stala neoficiální hymnou fotbalového klubu Shrewsbury Town F.C., protože zde zní před začátkem zápasu už od poloviny 70. let. V USA je to stále oblíbené číslo rádiových stanic zaměřených na oldies. A pro mě vzpomínka na Liverpool :).


lyrics:

Here they come again, mmmm-mm-mm
Catch us if you can, mmmm-mm-mm
Time to get a move on, mmmm-mm-mm
We will yell with all of our might
Catch us if you can
Catch us if you can
Catch us if you can
Catch us if you can
Now we gotta run, mmmm-mm-mm
No more time for fun, mmmm-mm-mm
When we're gettin' angry, mmmm-mm-mm
We will yell with all of our might
Catch us if you can
Catch us if you can
Catch us if you can
Catch us if you can

Drastic Measures

29. června 2012 v 17:54 | Alda |  Alba
Za červen jsem blogování moc nedal a teď už to asi nedoženu, i když, mám na to dva dny. A ještě bude píseň týdne, takže i s tímto článkem se dostanu na své dosavadní měsíční minimum, alespoň tak. Nechci to tady ale nějak zvláště okecávat, přejdu raději rovnou k albu v titulku článku. Drastic Measures je studiovým albem americké progressive rockové skupiny Kansas, které vyšlo v roce 1983 u labelu CBS. Bylo to poslední album natočené před dočasným rozpadem skupiny v letech 1984 - 1986 a zároveň také poslední album skupiny natočené se zpěvákem a klávesistou Johnem Elefantem, který v roce 1981 nahradil Stevea Walshe. Před natáčením ze skupiny odešel houslista Robby Steinhardt, kterému stejně jako Walshovi vadila nová orientace skupiny na t. zv. křesťanský rock. K tomuto směru skupina přilnula poté, co se Kerry Livgren a Dave Hope na počátku 80. let nechali pokřtít. Nejvýrazněji se projevil na předcházejícím albu, Vinyl Confessions.
Bylo-li však posledně zmíněné album pokračováním klasického zvuku kapely, zatímco textům byl dán jiný obsah, Drastic Measures se od tohoto zvuku z větší části odklonilo. Kerry Livgren se chystal na natočení druhého sólového alba a přispěl tak pouze třemi písněmi; větší část skladatelské práce tak zůstala na Johnu Elefantovi, kterému významně pomohl jeho bratr Dino. Přestože John byl rovněž věřícím křesťanem, v textech pro Drastic Measures se to výrazněji neprojevilo; album se tak setkalo s nespokojeností jak ze strany dlouholetých fanoušků Kansas, kterým vadil jeho nový, "nekansasovský" zvuk, tak ze strany posluchačů z řad věřících křesťanů, jež nebyli spokojeni s odklonem od křesťanských námětů. V době, kdy vyšlo, tak bylo album v podstatě "odsouzeno" k tomu, aby se stalo málo úspěšnou "tečkou" za působením skupiny, která se rozešla krátce po jeho vydání.
V kontextu předchozích desek Kansas skutečně Drastic Measures představuje odlišné dílo, přinášející ve většině skladeb úplně nový zvuk, který mně osobně nejvíce připomíná Electric Light Orchestra; jinde jej připodobňují na př. ke skupině Foreigner. Pokud ale posluchač nepovažuje tuto skutečnost za nevýhodu, má Drastic Measures mnoho co nabídnout. Úvodní číslo Fight Fire with Fire založené na jednoduchém, nicméně průrazném klávesovém riffu, je přes svou vzdušnost plné napětí a má ty nejlepší předpoklady, aby se stalo hitem. To se také skutečně stalo a v hitparádě Mainstream Rock Chart dosáhl singl s touto písní na třetí místo, což z něj činí komerčně nejúspěšnější píseň skupiny. Následující píseň Everybody's My Friend poněkud kriticky nahlížející na to, že s rockovou hvězdou se chce každý kamarádit, také vyšla jako singl, ač nebyla tak úspěšná; je to příjemně znějící radio-oriented rockové číslo, podobně jako další, zmíněné ELO připomínající Going Through the Motions a Get Rich. Poněkud odlišnou skladbou je něžná Andi, i když vliv soft rocku 1. poloviny 80. let rozhodně nezapírá. Výčet skladeb Johna Elefantea a jeho bratra Dina na této desce uzavírá poněkud tvrdší vypalovačka Don't Take Your Love Away. Kerry Livgren, jak už bylo řečeno, přispěl třemi písněmi. První z nich je komplexní Mainstream, vyjadřující Kerryho nespokojenost s komerčním zvukem alba a obecně s nutností přizpůsobit se masovému vkusu, který se neustále mění; výmluvný je v tomto směru zvuk kulometu, který píseň otevírá: hudebník je pod palbou showbusinessu, který je nerovným bojem, v němž uspěje ten, kdo se přizpůsobí. Asi nejvíce připomíná tradiční zvuk Kansas Přímočařejší jsou obě závěrečné skladby druhé strany alba, jediné, jejichž text má křesťanský obsah. End of the Age je apokalyptická, z celku alba vymykající se píseň, jedna z nejtvrdších v katalogu Kansas, svým pojetím blížící se k heavy metalu. Konečně atmosférická Incident on a Bridge tak nějak rekapituluje existenci skupiny z Kerryho pohledu, do něhož se mísí jeho hledání a nalezení víry jako východiska, vedoucího k lepší budoucnosti (Most překročím/ k zítřkům lepším/ Toť mě čeká).
Z alba jsem měl vždycky nejradši Incident on a Bridge, případně Fight Fire with Fire a End of the Age, zatímco k ostatním kouskům jsem se nějak nemohl dostat a neměl jsem o nich valné mínění. Ovšem nedávno jsem si album po dlouhé době pustil a zjistil jsem, že jsem je dost podcenil; Drastic Measures je skvělá deska, jakkoli neobvyklá pro Kansas. Toto zjištění mě ostatně přivedlo k napsání článku o albu; na ukázku přikládám video Everybody's My Friend, jednu z těch písniček z alba, k nimž jsem si teď našel cestu.

Seznam skladeb:
strana A
1. Fight Fire with Fire (J. Elefante, D. Elefante)
2. Everybody's My Friend (J. Elefante, D. Elefante)
3. Mainstream (Livgren)
4. Andi (J. Elefante)

strana B
1. Going Through the Motions (J. Elefante, D. Elefante)
2. Get Rich (J. Elefante, D. Elefante)
3. Don't Take Your Love Away (J. Elefante, D. Elefante)
4. End of the Age (Livgren)
5. Incident on a Bridge (Livgren)

obsazení:
Phil Ehart - bicí
John Elefante - klávesové nástroje, zpěv
Dave Hope - baskytara
Kerry Livgren - klávesové nástroje, kytary
Rich Williams - kytary

Terry Brock - vokály
Kyle Henderson - vokály
Neil Kernon - klávesové nástroje (A2); produkce
David Pack - vokály
Jim West - steel kytara (A4, B3)
Boxcar PeeWee and the Megapeople - vokály (A3)
The Gang of Men - vokály (B1, B2)
Women at Work - vokály (B1)
Glenn Wexler - fotoPíseň 25. týdne

24. června 2012 v 21:41 | Alda |  Archiv písní týdne
Zdravím vás ze slunného (alespoň dnes večer) Liverpoolu a poněkud opožděně se hlásím s písní týdne. Rozhodně nemíním ji tento týden vynechat, nemám k tomu totiž ani důvod, jelikož se tu pohodlně dostanu na internet. Takže, jelikož je to z Liverpoolu, musí se ta písnička k tomuto skvělému městu, které nám dalo spoustu úžasných hudebníků, nějak vázat. Zvolil jsem Penny Lane, písničku od The Beatles, kterou složil Paul McCartney a skupina ji natočila během nahrávání alba Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band. Vyšla v únoru 1967 jako t. zv. dvouáčkový singl (na druhé straně byla k Liverpoolu se rovněž vážící Strawberry Fields Forever Johna Lennona).
Před dvěma dny jsem se po Penny Lane projel v rámci t. zv. Magical Mystery Tour, místní atrakce pro turisty, kdy vás taxík nebo autobus (v mém případě to byl taxík) zaveze na různá místa, která jsou nějak spjatá s Beatles; písnička se ve skutečnosti váže ke křižovatce Penny Lane a dalších ulic, kde je onen "shelter in the middle of the roundabout" a bývala tam konečná tramvaje "Penny Lane", pročež se jako "Penny Lane" označovalo celé okolí. Písnička hrála v taxíku z rádia a mně se vlily slzy do očí... tento výlet do Liverpoolu je vskutku "my sentimental journey" (to už je ale zase trochu jiný příběh), u Penny Lane (a teď myslím tu písničku) se mi to stalo poprvé. Asi tu, ve městě Beatles, dostávají jejich písničky zvláštní kouzlo...


lyrics:

Penny Lane there is a barber showing photographs
Of every head he's had the pleasure to have known
And all the people that come and go
Stop and say hello

On the corner is a banker with a motorcar
The little children laugh at him behind his back
And the banker never wears a mac
In the pouring rain...
Very strange

Penny Lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies
I sit, and meanwhile back

In Penny Lane there is a fireman with an hourglass
And in his pocket is a portrait of the Queen.
He likes to keep his fire engine clean
It's a clean machine

Penny Lane is in my ears and in my eyes
Four of fish and finger pies
In summer, meanwhile back

Behind the shelter in the middle of a roundabout
A pretty nurse is selling poppies from a tray
And though she feels as if she's in a play
She is anyway

Penny Lane the barber shaves another customer
We see the banker sitting waiting for a trim
Then the fireman rushes in
From the pouring rain...
Very strange

Penny Lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies
I sit, and meanwhile back
Penny Lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies...
Penny Lane.

Píseň 24. týdne - speciál!

15. června 2012 v 14:57 | Alda |  Archiv písní týdne
Za několik dní, přesně následující pondělí, t. j. 18. června, si připomeneme velmi významné jubileum rockových dějin - 70. narozeniny britského zpěváka, hudebníka, skladatele a co já vím, čemu všemu se ještě věnoval, člena legendární skupiny The Beatles, kde především hrál na baskytaru, zpíval a skládal písničky, Paula McCartneyho. Proto nemůže písní tohoto týdne být jiná, než nějaká od něj. A protože 70. narozeniny jsou vskutku významným životním jubileem, Paulův přínos k rockové hudbě je vskutku výjimečný, a také je mezi pravidelnými věrnými čtenářkami tohoto blogu několik velkých fanynek Paulových, tento týden, namísto jedné písně týdne máme tu hned dvě.
První je z Paulova prvního sólového alba po rozpadu skupiny Wings, McCartney II z roku 1980, píseň Waterfalls, něžná balada, kde Paul hraje na klavír, syntezátor a akustickou kytaru a zpívá. Píseň vyšla i jako singl a Paul v jednom z rozhovorů uvedl, že by si přál, aby Waterfalls byla bývala úspěšnější, zřejmě kvůli tomu, že v americké hitparádě nedosáhla ani do Top 100. Naproti tomu v britské se umístila na deváté pozici; Američané asi nedocenili její krásu, je jako květina, která rozkvete svlažena kapkami ranní rosy...


text:

Don't go jumping waterfalls,
Please, keep to the lake.
People who jump waterfalls,
Sometimes can make mistakes.

And I need love,
Yeah, I need love,
Like a second needs an hour,
Like a raindrop needs a shower.
Yeah, I need love,
Ev'ry minute of the day,
And it wouldn't be the same
If you ever should decide to go away.

And I need love,
Yeah, I need love,
Like a castle needs a tower,
Like a garden needs a flower.
Yeah, I need love
Ev'ry minute of the day,
And it wouldn't be the same
If you ever should decide to go away

Don't go chasing polar bears
In the great unknown.
Some big friendly polar bear,
Might want to take you home.

Don't run after motor cars,
Please, stay on the side.
Someone's glossy motor car
Might take you for a ride.

Druhou písničkou je téměř o dvacet let starší And I Love Her z klasického alba The Beatles, A Hard Day's Night - rok 1964. Paul je hlavním autorem této písně, ač je oficiálně připsána spolupráci s Johnem Lennonem, jak tomu bylo ostatně u všech písní Beatles, které napsal buď Paul nebo John nebo oba dohromady. Nahrávka, v níž Paul hraje na baskytaru a zpívá, vyšla i jako singl ve Spojených státech a dosáhla tam na dvanácté místo v hitparádě. Zazněla také ve filmu A Hard Day's Night (u nás poněkud nepřesně "Perný den"). Je to opět písnička baladického rázu, s jemným sólem na akustickou kytaru George Harrisona. Jak je slyšet, Paulovy balady neztratily nic ze své něžnosti; je to má velmi oblíbená.


I give her all my love,
that's all I do
And if you saw my love,
you'd love her too - I love her

She gives me everything
and tenderly
The kiss my love her brings
she brings to me - and I love her

A love like ours
could never die
as long as I
have you near me

Bright are the stars that shine
dark is the sky
I know this love of mine
will never die - and I love her

PS: děvčata, vůbec se vám nedivím, že se vám Paul (a ostatní členové Beatles, však proto taky video z Hard Day's Night!) tolik líbí ;)!


Paul se svou krásnou ženou Lindou a krásnou 12ti strunnou kytarou (1976)


Jelikož je Paul povýšen do šlechtického stavu (Sir Paul McCartney), má také svůj erb, který stylizuje struny, případně kytaru, jako symbol Paulovy hlavní činnosti, jíž se proslavil.

Píseň 23. týdne

8. června 2012 v 20:11 | Alda |  Archiv písní týdne
Zůstaneme tento týden ještě chvíli v bývalém Východním bloku s maďarskou skupinou Gemini a jejich písní Csavargó ének, jejímž autorem je Gábor Heilig. Nepodařilo se mi k ní najít mnoho informací, například ani nevím, kdy se poprvé objevila. V roce 1976 ji však skupina hrála v rozhlasovém pořadu Rock koncertek. V roce 1978 vyšla píseň na samplu Ruleta - maďarské rockové skupiny v Československu, takže to muselo být v Maďarsku v té době dost populární číslo. Velebím tehdejší československé hudební vydavatelství Supraphon, že tento výběr vydalo a že si tam našla cestu i tato vlastně docela obyčejná, ovšem neobyčejně chytlavá vypalovačka, která v sobě nezapře country rock. Podobně jako ostatní čísla na zmíněném výběru je i Csavargó ének (Tulácká píseň) důkazem nápaditosti i rozmanitosti maďarského rocku, jakož i zpěvnosti maďarštiny :).
A já ji teď pořád poslouchám nebo si zpívám tu základní melodii (kterou zvládne zazpívat asi opravdu každý) a její bezstarostnost, ovšem trochu taky tesknota, mi úplně sedí k těmto dnům. Klip - mimochodem velmi zdařilý! - je z roku 1982. Nakonec jsem našel i text - že mě hned prve nenapadlo, že když si chci najít text k maďarské písničce, je nejlepší místo slova "lyrics" napsat "dalszöveg" (Google translator opět pomohl) - hungaristé, máte šanci demonstrovat své umění :)!


Dalszöveg:

A kabátzsebem lukas, régen. Ó szegény,
nem látott egy fillért évek óta már,
de némán tűri sorsát vélem, ki szerény
tartalmát megszoktam már.

Csavargóének elkísér téged útjaidon.
Fütyülöd halkan, s könnyít a dallam gondjaidon.
Csavargóének, kísérj el kérlek útjaimon,
tudom e dallam segít majd rajtam rossz napokon.

Az országutak porát, sok erdőt és hegyet,
forrás tiszta vizét, s a fenyveseket,
a napfényt és az esőt, a virágos mezőt
csak hírből ismerheted.

Asi něco jako (překlad - z google translatoru, z angličtiny):

Už dlouho mám kapsy prázdný, jsem chudej
už léta jsem neviděl ani šesták
Ale už jsem se s tím smířil,
jsem docela spokojenej

Tulácká píseň mě doprovází
tiše si ji jen tak pískám
Tulácká píseň mě těší
a s její pomocí překonám špatnej den

Jdu prachem cest, přes hory a lesy,
kolem studánek s čistou vodou
Provází mě slunce a déšť
a rozkvetlé louky okolo cesty

Píseň 22. týdne

2. června 2012 v 23:02 | Alda |  Archiv písní týdne
Tento týden se podíváme do Československa 80. let s písní Píši Vám, Karino z desky ...a nestřílejte na milence! skupiny 5P zpěváka Luboše Pospíšila. Tato deska byla vydána v roce 1986 a autory písně jsou Bohumil Zatloukal, kytarista 5P, a básník Pavel Šrut, který v 80. letech často psal texty československým rockovým skupinám. Z těch jeho textů, které znám, patří ostatně Píši Vám, Karino, k těm nejlepším: velmi nápaditá milostná píseň, vyznání lásky imaginární postavě "z jedné elegie." Zejména se mi líbí ten verš "jenomže on je plachý rybář a v cizích vzpomínkách neloví." Tajemnou atmosféru písničky skvěle dotvářejí klávesy, na něž tady hraje Petr Skoumal.
Píseň, stejně jako celá deska, má pro mě velkou sentimentální hodnotu - desku jsem (na originálním vinylu, samozřejmě) dostal v den, kdy jsem úspěšně odmaturoval. Je to už dávno, ovšem od té doby je Luboš Pospíšil jeden z mých nejoblíbenějších československých umělců. Píši Vám, Karino konkrétně, mi navozuje atmosféru hodně brzkého rána, kdy se vracíš domů jedním z prvních spojů... Odkud, to je ovšem nezodpovězená otázka. Však má ta písnička v sobě něco tajemství a ne všechny otázky jsou zodpovězeny.


text:

Já znám Vás z jedné elegie
kde chybí věk a příjmení
A píši Vám, Karino
i když jste možná jenom mámení
I když jste možná byla zmije
nosí mi Vaše jméno ozvěna
Já znám Vás z jedné elegie
v které jste nadosmrti vězněná

Já píši Vám, Vám, Karino
i když jste jméno bez těla
Ta, která básníky zvala na víno
a pak je k vodě pouštěla

Já znám Vás z jedné elegie
kde chybí věk a příjmení
A píši Vám, Karino
i když jste možná jenom mámení
Básník s deštníkem z Picadilly
ten o Vás možná něco ví
Jenomže on je plachý rybář
a v cizích vzpomínkách neloví