Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Styx

7. května 2012 v 18:45 | Alda |  Skupiny
Americká progressive rocková skupina, která je jednou z nejúspěšnějších progressive rockových skupin vůbec se čtyřmi za sebou následujícími studiovými alby, oceněnými více platinovými deskami (ocenění udělené za 1 milion prodaných kusů alba). Skupina se proslavila především na přelomu 70. a 80. let, kdy se orientovala na přímočařejší, t. zv. radio-friendly zvuk. Jejími největšími hity v té době byly Babe z roku 1979 a The Best of Times z roku 1981; v Evropě (a u nás) je nejznámější zřejmě píseň Boat on the River, která se m.j. stala hitem č. 1 v Německu v roce 1980.
Základy skupiny však byly položeny už dávno předtím, na počátku 60. let založili sourozenci Chuck a John Pannozovi a Dennis DeYoung v Chicagu skupinu The Tradewinds. V roce 1965 si skupina změnila název na TW4 a v roce 1972 na Styx (podle podsvětní řeky z řecké mytologie) v souvislosti s uzavřením smlouvy s labelem Wooden Nickel. V té době skupinu tvořili Chuck (baskytara), John (bicí), Dennis (klávesové nástroje), John Curulewski (kytary) a James "J.Y." Young (kytary). Většina členů také zpívala, na některých deskách úplně všichni a sbory se staly jedním z charakteristických znaků skupiny. U labelu Wooden Nickel Styx vydali celkem čtyři desky kombinující přímočarý hard rock s progressive rockem a art rockem. Dosáhli slušného úspěchu v Chicagu a okolí, ovšem více se prosadili až díky skladbě Lady z desky Styx II, která se v roce 1975, téměř dva roky po vydání tohoto alba, prosadila do rádií a dosáhla 6. místa v hitparádě. Po tomto úspěchu skupina přešla ke společnosti A&M Records, načež znenadání odešel kytarista John Curulewski. Styx, kteří právě vyjížděli na americké turné, jej narychlo nahradili Tommym Shawem.
Po dvou albech u A&M vydala skupina desku The Grand Illusion, která dosáhla třech platinových ocenění a stala se tak skutečně průlomovým albem. Její úspěch podpořil hit Come Sail Away, který dosáhl na 8. místo v hitparádě v roce 1978. Skupina v té době již směřovala zvolna ke komerčnějšímu pojetí, což potvrdilo zejména album Cornerstone (příznačný název: Základní kámen) v roce 1979. Z tohoto alba pocházel výše zmíněný hit Babe, kterého se prodalo přes milion kopií a který jako jediný singl Styx dosáhl na 1. místo v americké hitparádě, a také píseň Boat on the River. Styx dostali nominaci v soutěži Grammy v kategorii Nejlepší pěvecký výkon dua nebo skupiny.
Na úspěch Cornerstone navázala deska Paradise Theater, která v americkém albovém žebříčku dosáhla na 1. místo. Vzešlo z ní celkem pět singlů, z nichž nejúspěšnější byl The Best of Times, v americké hitparádě dosáhl na 3. místo. Natočení desky předcházela roztržka mezi Dennisem na jedné straně a Tommym s Jamesem na straně druhé, která vyústila v krátkodobý Dennisův odchod. Po vydání desky se zase objevilo obvinění, že skupina na album pozpátku nahrála satanistické sdělení. Členové to odmítli s vtipným vysvětlením: "Kdybychom chtěli nahrát nějaký satanistický vzkaz, nahráli bychom jej normálně, abyste si nemuseli koupit magnetofon za 400 dolarů, kdybyste jej chtěli slyšet."
V roce 1983 následovala koncepční deska Kilroy Was Here, stylizovaná jako rocková opera, vyprávějící příběh z budoucnosti, kdy je rocková hudba v robotizované společnosti zakázaná. Jednou z inspirací pro tento příběh byla i nařčení z nahrávání satanistických sdělení. Z desky vzešel další úspěšný singl, Mr. Roboto, který dosáhl v americké hitparádě opět na 3. místo. Během nahrávání se ovšem ve skupině projevily rozpory ohledně toho, jak dále tvorbu směřovat, což vedlo k odchodu kytaristy Shawa po skončení turné v roce 1984. Styx se poté rozešli a také DeYoung zahájil sólovou dráhu. Tommy Shaw pak v roce 1989 založil skupinu Damn Yankees, ostatní bývalí členové Styx ovšem projevili zájem o pokračování v činnosti společně. Shawa nahradil Glen Burtnik a skupina vydala album Edge of the Century, které dosáhlo zlatého prodeje (500 tisíc prodaných kopií). Navíc z něj vzešel úspěšný singl Show Me the Way, který dosáhl do Top 10. Ale poté, co byl label A&M koupen společností PolyGram Records, byla smlouva se skupinou zrušena. Novou se nepodařilo uzavřít, protože rockové scéně dominoval styl grunge (díky obrovskému úspěchu Nirvany) a o progressive rock už nebyl zájem. Styx se tedy znovu rozešli v roce 1992.
V roce 1995 se skupina dala znovu dohromady a vrátil se také Tommy Shaw. Naopak zdravotní problémy znemožnily Johnu Pannozovi účastnit se turné, na něž se skupina vydala. Nahradil jej Todd Sucherman. V roce 1999 vyšla deska Brave New World a mezi Dennisem a Tommym s Jamesem opět propukly spory, což vedlo ke konečnému DeYoungovu odchodu. Nahradil jej Lawrence Gowan. Posledním členem původní sestavy tak zůstal Chuck Pannozo, který ale kvůli svým zdravotním problémům mohl hrát jen občas, takže jej nahradil Glen Burtnik. V sestavě Burtnik, Gowan, Shaw, Sucherman a Young bylo natočeno album Cyclorama, ovšem nedosáhlo významnějšího úspěchu. Od té doby již skupina nenahrála další nový materiál, ovšem doposud významně koncertuje. V současné sestavě figuruje místo Glena Burtnika Ricky Phillips, zbývající členové jsou stejní jako v době nahrávání desky Cyclorama.
Skupina Styx dokázala přivést progressive rock ke komerčnímu úspěchu díky několika veleúspěšným albům z přelomu 70. a 80. let. Později se sice nedokázala vyrovnat s nástupem nových hudebních trendů v letech devadesátých nebo v novém tisíciletí, ovšem v rockových dějinách zůstává legendou, která dodnes může těžit ze své někdejší slávy. U nás a v Evropě vůbec je kromě jednotlivých písní spíše méně známá, její hlavní doménou zůstaly Spojené Státy.

diskografie - studiová alba:

Styx (1972)
Styx II (1973)
The Serpent Is Rising (1973)
Man of Miracles (1974)
Equinox (1975)
Crystal Ball (1976)
The Grand Illusion (1977)
Pieces of Eight (1978)
Cornerstone (1979)
Paradise Theater (1981)
Kilroy Was Here (1983)
Edge of the Century (1990)
Brave New World (1999)
Cyclorama (2003)
Big Bang Theory (cover; 2005)


Klasická sestava skupiny Styx, rok 1979


Obal desky Cornerstone

Hádejte, jakou píseň jsem vybral na ukázku, hmmm? Sólo zpěv Tommy Shaw.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama