Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Secret Messages

12. dubna 2012 v 14:59 | Alda |  Alba
Album britské skupiny Electric Light Orchestra z roku 1983, vydané u firmy Jet Records, se stalo poslední deskou skupiny, která se dostala do světové Top 40. Vzešel z něj klasický hit Rock'n'roll Is King, dnes možná nejznámější číslo ELO.
Původní návrh počítal s dvojitým albem (podobně jako bylo Out of the Blue) z roku 1977. Skladatel Jeff Lynne zamýšlel vytvořit koncepční desku, to znamená propojit jednotlivé písně určitou myšlenkou. Takovým albem byl i předchůdce Secret Messages, deska Time. Tam bylo jednotící téma cestování časem a poselství z budoucnosti - na Secret Messages to měla být, jak sám název napovídá, tajná sdělení, někdy i "zakódovaná" - Jeff se tu po nějaké době vrátil k nahrávání pozpátku. Celé to ovšem bylo myšleno jako žert - odpověď na obvinění, že jedno z raných alb ELO (jednalo se o Eldorado) obsahovalo "satanistická" sdělení. I poté, co vydavatelství dvojdesku odmítlo - údajně by byla příliš drahá v období ropné krize - byl tento koncept dodržen.
Tato "zhuštěná" verze alba ovšem nijak nesnižuje jeho kvalitu - a možná ještě zvýrazňuje onen koncept tajných sdělení. A nejsou to ani tak ty nahrávky pozpátku - jedná se jen o krátké úryvky textu - jako spíše podobenství v textech (tohle je ale moje interpretace, tak to neberte jako 100% zaručené!). Tak píseň Time after Time (která ovšem nebyla zahrnuta na původní LP verzi alba, ale na př. na kazetách či pozdějším CD vydání) je - ač hodně abstraktním - popisem bombardování Británie za 2. světové války. Na př.: "Zdálky přichází varování///je všudem kolem, ač je nikdo neposlouchá (...). Jen poslouchej sirény z celého světa (...). Čas od času - není kde se skrýt///čas od času - vidiny na obloze///čas od času - přicházejí odevšad." Nápovědou pak může být výbuch v závěrečné části písně. Číslo Danger Ahead se mi zase zdá jako hodně zobecněný portrét tehdejší britské premiérky Margaret Thatcherové: "Zde přichází ulicí a v očích má ten pohled///a kdyby pohledy mohly zabíjet, tak ten její by to určitě dokázal (...). Ví, co chce, a věděla to už dávno (...). Nikdo to nemůže popřít." Píseň Stranger může prozrazovat Jeffovy pocity odcizení se - snad skupině, což se projevilo hlavně na následující, na dlouhá léta poslední desce ELO Balance of Power, snad hudebnímu světu jako takovému, změnám, kterými tento počátkem 80. let procházel, novému hudebnímu vkusu velké části publika - ovšem na druhou stranu se s ním ve své skladatelské genialitě dokázal vyrovnat a leccos přínosného z něj i převzít.
Tím se dostávám k hudební stránce alba - v mnohém navazuje na svého předchůdce, kterému dominuje vliv t. zv. New Wave, disca a elektronické hudby. Jsou zde hojně využity syntezátory, nejvíce patrně ve "vesmírné," klidné On and On a již zmíněné Time after Time, která navzdory vzdušně znějící základní melodii působí poněkud tísnivým dojmem (ještě umocněným atmosférickou mezihrou a závěrem s výše uvedeným výbuchem). Naopak písně Rock'n'roll Is King, Danger Ahead a zejména Four Little Diamonds jsou postavené více na kytarách, v případě posledně zmíněného kousku na hutném riffu. Někde mezi tímto stojí titulní píseň desky, již zmíněná Stranger a skladby Bluebird a Train of Gold, kde je použit pro skupinu poněkud méně tradiční nástroj - foukací harmonika. Navzdory čemukoliv dalšímu mi právě tato píseň přijde z této desky (v rámci celkové tvorby skupiny) nejtypičtější. Jsou zde použity smyčce a vokály zpívá Kelly Groucutt, který se patrně podílel pouze na dvou písních z celé desky - mám dojem, že je to dost znát, protože jedním z charakteristických znaků ELO jsou sbory, které do značné míry utvářel (vedle Jeffa) Kellyho hlas. V ostatních písních - ač se to na "první pohled" může zdát méně podstatné - právě tento prvek docela chybí. Není to nutně nevýhoda, ale písně znějí prostě jinak, částečně předznamenávajíce následující album.
Deska Secret Messages je prostě o dost jiná, než její předchůdci, ale opět - jako všechny alba ELO - představuje barevnou, různorodou kolekci písní, která je dalším důkazem skladatelského a aranžérského umu duše kapely, Jeffa Lynnea. Na jeho kvality jsem už tady na blogu pěl ódy mnohokrát - a ještě mnohokrát je znovu budu pět, protože Jeff si to zkrátka zaslouží :-). Toto je dokázáno i tím, že těžko by bylo vybrat špičku tohoto alba - takže tu raději uvedu nikoliv nezajímavou zajímavost: jednou z písní, která musela být v důsledku zredukování dvojalba na jednoduchou desku opuštěna, je Jeffova pocta jeho velkému vzoru - skupině The Beatles. Příznačně se jmenuje Beatles Forever. Na rozdíl od jiných písní, které byly pro dvojalbum zamýšleny, nebyla nikdy vydána v žádném kompletu - Jeff se prý za ni styděl, když začal spolupracovat s bývalými členy (už i pro něj) legendární liverpoolské čtveřice, zejména s Georgem Harrisonem. Píseň ovšem existuje v bootlegové verzi, která pronikla na youtube, a protože v řadách čtenářů (a hlavně čtenářek :)) mého blogu jsou četní fanoušci The Beatles, tak sem přikládám odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=tSEEDeB4zFg. Myslím, že se Jeff nemá za co stydět (snad to jde poznat i přesto, že nahrávka není příliš kvalitní).

Seznam skladeb:
autorem všech skladeb je Jeff Lynne
strana A
1. Secret Messages
2. Loser Gone Wild
3. Bluebird
4. On and On
(5. Time after Time - nebyla zařazena na originální LP vydání)

strana B
1. Four Little Diamonds
2. Stranger
3. Danger Ahead
4. Letter from Spain
5. Train of Gold
6. Rock'n'roll Is King

obsazení:
Jeff Lynne - sólový zpěv, vokály, kytary, syntezátory, baskytara, klavír, perkuse; produkce
Bev Bevan - bicí, perkuse
Richard Tandy - syntezátory, klavír, elektrický klavír, foukací harmonika
Kelly Groucutt - baskytara, vokály (pouze B5, B6)

Mik Kaminski - sólo housle (B6)
Dave Morgan - vokály
Louis Clark - dirigent (B2, B3, B5)
David Costa - design obalu (k povšimnutí: portrét členů skupiny ve dvou oknech domu na pravé straně obrazu, vlevo: Bev Bevan a Jeff Lynne, vpravo Richard Tandy a Kelly Groucutt; Secret Messages je jediná deska, jejíž obal zahrnuje portrét členů skupiny, s výjimkou amerického vydání desky On the Third Day)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama