Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Carl Perkins

15. března 2012 v 0:30 | Alda |  Osobnosti
Před nedávnem jsem slíbil článek o tomto americkém rock'n'rollovém zpěvákovi, kytaristovi a skladateli (9. dubna 1932 - 19. ledna 1998) a představil jsem vám jej pomocí písně Honey Don't. Teď tedy o této významné postavě rockových dějin povím něco bližšího. Úvodem asi tolik, že to byla jedna z klíčových postav úsvitu rock'n'rollu v druhé polovině 50. let.
Carl se narodil v chudé rolnické rodině v americkém státě Tennessee. Do kontaktu s hudbou se dostal díky poslouchání rádia, konkrétně pořadu Grand Ole Opry, načež požádal rodiče o kytaru. Rodina si ji nemohla dovolit, proto Carlův otec Buck vyrobil nástroj z krabice od doutníků. Později potom Carlovi koupil starší kytaru od souseda z ulice. Carlovými vzory byli Roy Acuff, jehož písně se naučil hrát odposloucháním z rádia, a také bluegrassový muzikant Bill Monroe.
V roce 1947 se rodina přestěhovala do blízkosti významného hudebního centra - Memphisu. Carl a jeho bratr Jay (později také další sourozenec, Clayton) začali vystupovat v hospodách v okolí. Tak vznikla skupina Perkins Brothers, která rychle dosáhla místního úspěchu. Počátkem 50. let se Carl oženil s Valdou Criderovou, která měla vlastní zaměstnání, což mu umožnilo přestat pracovat na plný úvazek a více se věnovat hudbě. Ke skupině se připojil bubeník W.S.Holland.
V roce 1954 se Carl seznámil se Samem Phillipsem, který byl jeho hrou zaujatý a umožnil mu vydat první nahrávky (jednalo se o písně Turn Around a Movie Magg). Pak začal Carl vystupovat s přední postavou tehdejší scény - zpěvákem Elvisem Presleym. Sam Phillips o Perkinsovi prohlásil, že je to chlapík, jehož styl znamená revoluci v country hudbě (rock'n'roll se měl teprve zrodit). Následujícího roku napsal Carl svůj největší hit, píseň Blue Suede Shoes. V USA dosáhla v roce 1956 na vrchol žebříčku country. V Británii se pak dostala do top 10.
V březnu 1956 se Carl vážně zranil při autonehodě; bubeník Holland mu zachránil život. Na následky zranění z nehody později zemřel Carlův bratr Jay. Carl se zotavoval asi měsíc, poté se vrátil k vystupování. Jedno turné ovšem předčasně ukončil, protože ho šokovala divoká atmosféra jednoho z koncertů. V následujících letech pokračoval ve vystupování a nahrávání singlů i dlouhohrajících desek; napsal také několik písní pro jiné umělce, na př. pro Johnnyho Cashe (Daddy Sang Bass, Ballad of Boot Hill), s nímž také hodně vystupoval. Měl ovšem také problémy s alkoholismem a právní spory se svým bývalým producentem Phillipsem, v nichž v průběhu 70. let zvítězil.
V 80. letech byl už Carl Perkins živoucí legendou. Účastnil se nahrávání alba Tug of War ex-Beatla Paula McCartneyho a oživení stylu rockabilly počátkem této dekády jej přivedlo znovu do záře reflektorů koncertních pódií. Nejvýraznějším vystoupením byl v tomto ohledu koncert v roce 1985, Blue Suede Shoes: A Rockabilly Session. Na tomto vystoupení se podíleli mj. další ex-Beatlové George Harrison (který ke Carlovi vždy vzhlížel jako k velkému vzoru) a Ringo Starr a špičkový kytarista Eric Clapton. Perkins pokračoval ve vystupování i v 90. letech, kdy se u něho rozvinula rakovina krku, na kterou v roce 1998 zemřel.
Carl Perkins je možná dnes už poněkud pozapomenutou osobností, faktem ovšem zůstává, že je jedním z nejvlivnějších umělců nejen rockových, ale i country dějin; jeho písně se objevily v repertoáru mj. Elvise Presleyho, Johnnyho Cashe, Beatles a Jimiho Hendrixe. Je členem několika "síní slávy" a zvaný "králem rockabilly" (styl na pomezí country a rock'n'rollu). Jeho píseň Blue Suede Shoes byla zařazena mezi 500 písní, které vytvořily rock'n'roll časopisem The Rolling Stone. Bez nadsázky můžeme říci, že se jedná o jednoho z otců rock'n'rollu.

Diskografie (výběr):
Dance Album (1957)
On Top (1969)
My Kind of Country (1973)
Ol'Blue Suede's Back (1978)
Born to Rock (1990)
King of Rockabilly (1995)
Go Cat Go (1996)


Carl Perkins na počátku své hvězdné kariéry (cca rok 1956)


Scéna z filmu Jamboree (1957) ukazuje skupinu Perkins Brothers: zleva Clayton Perkins, Carl Perkins, W.S. Holland a Jay Perkins.Tato píseň je asi známější v podání Beatles (zpívá George Harrison); na ukázku jsem ji zvolil pro její autentický rockabilly sound konce 50. let.


A tuhle asi nemohu vynechat!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama