Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Please Please Me

1. února 2012 v 0:37 | Alda |  Alba
Debutové album britské (a jedním dechem se mi chce dodat - liverpoolské) skupiny The Beatles bylo vydáno v březnu roku 1963, poněkud ve spěchu, poněvadž vydavatelství desky Parlophone chtělo završit předchozí úspěch singlů Please Please Me a Love Me Do.
Podle tehdejších požadavků muselo album mít 14 písní (7 na každé straně desky), takže bylo nutno dodat dalších deset pro doplnění zmíněných singlů a jejich B-stran. Od dvojice John Lennon - Paul McCartney pocházejí další čtyři písně, zbylých šest bylo převzato od jiných autorů. Původní písně tedy (byť mírně) převažovaly nad převzatými, což bylo důležité pro utvářející se charakter Beatles jako rock'n'rollové skupiny, která hraje vlastní písně, což tehdy zdaleka nebylo obvyklé.
Album bylo nahráno během pouhých necelých deseti hodin, prakticky živě, se sporadickým využitím vícestopého nahrávání. Původní plán producenta George Martina byl nahrát album zcela živě v liverpoolském Cavern clubu, což bylo domácí prostředí skupiny. Nakonec ale své rozhodnutí změnil a deska byla za 400 liber nahrána ve studiu EMI na Abbey Road v Londýně.
Výsledkem tohoto snažení je album, kterým skupina hned od počátku nasadila pomyslnou laťku hodně vysoko. Beatles na desce dávají rock'n'rollu nový rozměr. Poprvé se zde projevuje jejich "trvalá" výhoda - neznali noty a neměli hudební vzdělání, takže mohli s melodiemi volně experimentovat. Výsledkem jsou tak často neobvyklé změny akordů, jako třeba v písních Ask Me Why a P.S. I Love You (původně b-strany výše zmíněných singlů). Beatles se ale nevyhýbali ani jednoduchým strukturám, což můžeme obdivovat v úvodních vypalovačkách I Saw Her Standing There a Misery. Album žene vpřed rock'n'rollový "drajv", zpestřený občasným zvolněním - zmíním zde převzaté balady Anna (Go to Him) a A Taste of Honey, která je v neobvyklém 3/4 taktu. A asi nejvýraznějším prvkem jsou skvěle vymyšlené dvojhlasy a vokály vůbec, které pro Beatles budou typické i na následujících albech.
V tomto krátkém souhrnu lze stěží postihnout význam, který debutové album The Beatles má pro dějiny rockové hudby. Stejně tak je nemožné říci, která píseň zaujme nejvíce - každý si tu zřejmě najde "tu svou." Anebo všechny.

seznam skladeb:
strana A
1. I Saw Her Standing There (Lennon, McCartney)
2. Misery (Lennon, McCartney)
3. Anna (Go to Him) (Alexander)
4. Chains (Goffin, King)
5. Boys (Dixon, Farrell)
6. Ask Me Why (Lennon, McCartney)
7. Please Please Me (Lennon, McCartney)
strana B
1. Love Me Do (Lennon, McCartney)
2. P.S. I Love You (Lennon, McCartney)
3. Baby It's You (David, Williams, Bacharach)
4. Do You Want to Know a Secret (Lennon, McCartney)
5. A Taste of Honey (Scott, Marlow)
6. There's a Place (Lennon, McCartney)
7. Twist and Shout (Medley, Russell)

obsazení:
George Harrison - sólo zpěv (A4, B4), vokály, sólová kytara, akustická kytara
John Lennon - sólo zpěv, vokály, doprovodná kytara, akustická kytara, foukací harmonika
Paul McCartney - sólo zpěv, vokály, baskytara
Ringo Starr - sólo zpěv (A5), bicí, perkuse

Andy White - bicí (Love Me Do, P.S. I Love You)
George Martin - produkce, klavír (Misery), čelesta (Baby It's You)


A tentokrát přidávám 2 ukázky: nemohu si pomoct, takže první je moje milovaná vypalovačka Misery, druhou pak onen neobvyklý "valčík" A Taste of Honey.pozn. videa nejsou původními klipy k písním
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama