Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Greg Lake

8. února 2012 v 0:52 | Alda |  Osobnosti
Rozhodně jedna z nejvýraznějších postav britské progressive rockové scény od konce 60. let, zpěvák, kytarista a baskytarista známý jako člen King Crimson a Emerson, Lake&Palmer. Narozen 10. listopadu 1947 v Poole v Anglii.
Jeho prvním velkým úspěchem bylo založení skupiny King Crimson koncem 60. let, kdy jej kamarád ze školy Robert Fripp pozval, aby zpíval a hrál na baskytaru. Greg byl v té době především kytarista, ale s basou souhlasil. V roce 1969 skupina vydala debutové album In the Court of the Crimson King a právě Gregův zpěv byl jedním z nejvýraznějších prvků tohoto průkopnického alba nového hudebního žánru, který teprve vznikal - progressive rocku. Greg ale ve skupině dlouho nezůstal, nazpíval vokály ještě pro následující desku, ale už rok po vydání debutového alba King Crimson působil v nově založené skupině - Emerson, Lake&Palmer (ELP).
V ELP hrál Greg na kytaru (zejména akustickou, elektrickou trio využívalo jen výjimečně) a baskytaru, zpíval, skládal texty a produkoval desky (trio v průběhu 70. let nemělo žádného "externího" producenta). Jeho píseň Lucky Man (z eponymního debutového alba), kterou původně napsal, když mu bylo asi 12, se stala prvním hitem skupiny, ačkoli ji původně Keith Emerson a Carl Palmer příliš dobře nepřijali. Píseň ostatně dobře vystihuje Gregovu tvorbu v rámci ELP, jednodušší, posluchačsky méně náročné skladby, v protikladu k monumentálním rockovým symfoniím Keitha Emersona. Tento kontrast ostatně učinil z ELP jedinečnou skupinu. Další Gregova píseň, From the Beginning, se v roce 1973 stala největším hitem skupiny. Samotný Greg se proslavil v roce 1975 "vánočním" hitem I Believe in Father Christmas, který v britské vánoční hitparádě dosáhl na 2. místo.
Po narůstajícím napětí mezi jednotlivými členy se skupina koncem 70. let rozešla. Greg krátce zastoupil Johna Wettona ve skupině Asia. Také natočil dvě sólová, dobře přijatá alba. V roce 1986 se na čas opět spojil s Keithem Emersonem a společně s bubeníkem Cozy Powellem natočili desku Emerson, Lake and Powell. V 90. let se dala dohromady původní sestava skupiny ELP (s bubeníkem Carlem Palmerem). Greg ji po roztržce opustil v roce 1998.
Začátkem nového tisíciletí se Greg na čas stáhl z hudební scény (kromě turné s Ringem Starrem v roce 2001). Opět se vrátil v roce 2005 v čele skupiny nazvané prostě Greg Lake Band. V roce 2010 se uskutečnil další reunion skupiny ELP, ačkoliv Greg v roce 2004 prohlásil, že něco takového považuje za nemožné.
Greg představuje všestranného hudebníka, schopného stejně dobře zahrát jednoduchou folk-rockovou baladu i epickou progressive rockovou skladbu. Známe jej zejména jako baskytaristu, ovšem i jeho kytarová práce je ceněna. A ačkoliv progressive rock je zejména o nástrojích, Greg se v rámci King Crimson i ELP proslavil i jako vynikající zpěvák, schopný různých poloh i zabarvení hlasu. Co se týče jeho autorské činnosti, jeho přímočaré balady budou zřejmě to první, co posluchače na deskách ELP zaujme. Greg je také velmi schopným textařem, který dobře promýšlí své výtvory a věnuje jim spoustu času (na př. text Hallowed Be Thy Name, parafrázující a měnící význam hlavní křesťanské modlitby (Posvěť se jméno Tvé), vznikal několik let).

diskografie (studiová alba):
se skupinou King Crimson:
In the Court of the Crimson King (1969)
In the Wake of Poseidon (1970)

se skupinou Emerson, Lake&Palmer:
Emerson, Lake and Palmer (1970)
Pictures at an Exhibition (pozn. nahráno živě, ovšem jinde nevydaný materiál; 1971)
Tarkus (1971)
Trilogy (1972)
Brain Salad Surgery (1973)
Works Vol. 1 (1977)
Works Vol. 2 (1977)
Love Beach (1978)
Emerson, Lake and Powell (pozn. vydáno pod hlavičkou Emerson, Lake&Powell; 1986)
Black Moon (1992)
In the Hot Seat (1994)

sólo:
Greg Lake (1981)
Manoeuvres (1983)
Nuclear Attack (2002)


Greg Lake v roce 1978

Na ukázku jsem vybral píseň Still... You Turn Me On z desky ELP Brain Salad Surgery z roku 1973.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama