Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

George Harrison

26. února 2012 v 13:20 | Alda |  Osobnosti
Právě včera jsme si připomněli 69. výročí narození této velké osobnosti dějin rocku a na mně teď je, abych o něm napsal pár slov. Takže, britský kytarista, zpěvák a skladatel, narozen 25.2.1943 v Liverpoolu, proslavený zejména jako sólový kytarista skupiny The Beatles, ovšem také jako sólový umělec. Pro Beatles složil na př. baladu Something, jeho nejslavnějšími písněmi jsou pak zřejmě My Sweet Lord a Got My Mind Set on You (která ale není jeho vlastní).
George byl nejmladší ze čtyř dětí a až do čtrnácti let poměrně dobrý žák. Ovšem pak údajně slyšel píseň Heartbrake Hotel od Elvise Presleyho a od té chvíle "se zbláznil" do kytar a rock'n'rollu, koupil si svou první kytaru (za £3,10, což byly pro jeho rodinu velké peníze) a založil první skupinu, Rebels. O rok později se po seznámení s Paulem McCartneym přidal do skupiny Quarryman dalšího budoucího Beatla Johna Lennona. Byl už v té době velmi schopný kytarista, což Johna přesvědčilo, aby ho přijal, i když byl podle něj příliš mladý.
George tedy spolupracoval s budoucími Beatles téměř od začátku, prožil s nimi období koncertů v Hamburku a podílel se na utváření zvuku skupiny. A pak samozřejmě byl členem "klasické" sestavy, která se stala světoznámou (společně s Johnem a Paulem ještě Ringo Starr). Ačkoliv byl sólovým kytaristou, nestál nikdy v popředí; největší pozornost přitahovali hlavní skladatelé a zpěváci John a Paul. Většina desek Beatles (kromě Please Please Me, Hard Day's Night a For Sale) sice obsahuje alespoň jednu Georgeovu píseň, ovšem zejména v období těsně před rozpadem skupiny měl George stále více vlastního materiálu, který chtěl využít, ale ostatní členové byli proti, což také přispělo ke zhoršení vzájemných vztahů. Georgeovi postupně role "tichého Beatla", kterou dříve hrál, přestala vyhovovat.
Po rozpadu skupiny v roce 1970 zahájil George sólovou dráhu vskutku impozantně - trojitým albem All Things Must Pass s již zmíněným velkým hitem My Sweet Lord. Pokračoval ve směru, který si vytyčil v posledních letech s Beatles - v jemném rocku, posluchačsky většinou velmi dobře přístupném, s některými vlivy východní hudby, jíž byl George tolik fascinován v 60. letech. V textech se většinou odrážela jeho orientace na duchovní témata; George byl silně duchovně založený, takže když zpívá píseň o lásce, nevíte, zdali je to láska k milované dívce nebo k Bohu, a vlastně to může být obojí. Do konce 80. let vydal George dalších devět studiových desek a mimo jiné také zorganizoval první charitativní koncert (The Concert for Bangladesh). Koncem 80. let pak utvořil s Jeffem Lynnem, Tomem Pettym, Bobem Dylanem a Royem Orbisonem superskupinu Travelling Wilburys.
V 90. letech George nová alba nenatáčel, z hudebního světa ale zcela nezmizel. S Paulem McCartneym a Ringo Starrem dotočil píseň Free as a Bird, kterou v 70. letech napsal a nahrál John Lennon. Vyšla poté na kompilaci The Beatles - Anthology. Dále se podílel na př. na desce Ringa Starra Vertical Man (rok 1998) nebo na nahrávce Zoom skupiny Electric Light Orchestra (vydána 2001). Také skládal nové písně, které se objevily na jeho poslední, posmrtně vydané desce Brainwashed. Své party natočil krátce před svou smrtí a album poté podle jeho pokynů dokončili jeho syn Dhani společně s Jeffem Lynnem za pomoci dalších hudebníků. George zemřel 29. listopadu 2001 na rakovinu plic, která nenávratně poškodila i jeho mozek (proto tento název desky).
George se stal legendou už díky tomu, že byl členem Beatles, nejvlivnější rockové skupiny všech dob, která patrně v tomto směru nebude nikdy překonána. A i když v jejím rámci zůstával vždy trochu ve stínu Johna Lennona a Paula McCartneyho, měl v ní nezastupitelnou roli, a to nejen z hudebního hlediska. Stěží si můžeme představit Beatles, tak jak je známe, bez kteréhokoli ze čtyř členů "klasické" sestavy. Co se týče George samotného, dovedlo jej působení v Beatles do popředí hudebního světa, pomohlo mu hudebně, pěvecky i skladatelsky dospět, což poté dokázal využít v rámci své sólové kariéry, aby se stal jedním z nejvlivnějších hudebníků rockových dějin. Není bez zajímavosti, že sám se považoval především za zahradníka - a jeho autobiografie I Me Mine je také věnována všem zahradníkům.

Diskografie (sólová; studiová alba):
All Things Must Pass (1970)
Living in the Material World (1973)
Dark Horse (1974)
Extra Texture (Read All about It) (1975)
Thirty Three and 1/3 (1976)
George Harrison (1979)
Somewhere in England (1981)
Gone Troppo (1982)
Cloud Nine (1987)
Brainwashed (2002)

s Travelling Wilburys:
Travelling Wilburys vol. 1 (1988)
Travelling Wilburys vol. 3 (1990)


George v časech The Beatles...


... a později, asi v 80. letech
Jako ukázku jsem vybral méně známou píseň, zvanou prostě This Song z alba Dark Horse. Vznikla jako reakce na soudní proces, do něhož byl George vtažen kvůli své písni My Sweet Lord (údajně kopírovala píseň He's so Fine).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tery | Web | 28. června 2012 v 15:34 | Reagovat

George je super!:) Miluju ho.. asi nejvíc mám ráda While My Guitar Gently Weeps a asi Something, kterou napsal pro Pattie :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama