Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Moving Pictures

19. ledna 2012 v 21:06 | Alda |  Alba
Moving Pictures je osmé studiové album skupiny Rush, které bylo vydáno v roce 1981 u společnosti Anthem. Vzhledem ke své prodejnosti (v roce 1995 bylo oceněno čtyřmi platinovými deskami za 4 milióny prodaných kopií) je považováno za komerčně nejúspěšnější album této skupiny, z něhož vzešly dva klíčové singly, Limelight a Tom Sawyer. V rádiích byla populární také píseň Red Barchetta.
Deska představuje pokračování ve směru nastoupeném předchozím počinem, Permanent Waves, t. zv. radio-oriented rocku. Znamená to, že se skupina zaměřila na to, aby písně byly přístupné širšímu publiku a našly si cestu do rozhlasových stanic. Na albu je to znát, zejména máte-li tu možnost srovnat jej s jinými deskami Rush. Tentokrát odpadly monumentální opusy, s jakými se setkáme na deskách ze 70. let - píseň The Camera Eye je sice svou délkou připomíná, i ona je však přímočarou skladbou, stejně jako všechny ostatní na desce. Pro desku je jinak typické rozšířené využití syntezátorů - mimochodem, píseň Tom Sawyer vznikla na základě melodie, kterou Geddy Lee používal pro nastavení syntezátorů při zvukových zkouškách.
Na první poslech nejvíce zaujme asi "hitovka" Limelight, ale album obsahuje spoustu skvělých a pozoruhodných momentů. Píseň Red Barchetta byla napsána na základě knihy A Nice Morning Drive od Richarda S. Fostera a je naplněná nadšením, svobodou. Oproti tomu písně Tom Sawyer a Witch Hunt jsou stísněnější, Witch Hunt je (jak bychom už podle názvu očekávali) přímo nabitá temnou atmosférou. Závěrečná píseň Vital Signs překvapí patrným vlivem reggae, který ale pro Rush zřejmě nebyl zase tak ojedinělý. Výrazné jsou také texty Neila Pearta, zabývající se různými tématy (radost z projížďky autem - Red Barchetta, zklamání ze života hudební hvězdy - Limelight, strach manipulující davem - Witch Hunt). Celkově lze říci, že albu nijak neuškodila tendence ke komerčnějšímu podání a že si k němu snadno najdou cestu i méně nároční posluchači.

seznam skladeb:
1. Tom Sawyer (Lee, Lifeson - Peart, Dubois)
2. Red Barchetta (Lee, Lifeson - Peart)
3. YYZ (Lee, Peart)
4. Limelight (Lee, Lifeson - Peart)
5. The Camera Eye (Lee, Lifeson - Peart)
6. Witch Hunt (Lee, Lifeson - Peart)
7. Vital Signs (Lee, Lifeson - Peart)

obsazení:
Geddy Lee - baskytara, syntezátory, zpěv
Alex Lifeson - kytary, basový syntezátor
Neil Peart - bicí a perkusní nástroje

Hugh Syme - syntezátor (Witch Hunt), design obalu
Terry Brown - produkce

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama