Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Martin Barre

16. ledna 2012 v 22:47 | Alda |  Osobnosti
Martin Barre (narozen 17. listopadu 1946) je britský kytarista neodmyslitelně spjatý se skupinou Jethro Tull, v níž působí už přes čtyřicet let (od roku 1969) a podílel se na všech jejích deskách kromě té úplně první. Je tak vedle duše skupiny Iana Andersona jediným členem, který ve skupině dlouhodobě působí.
Martin začal se svou hudební činností na počátku 60. let jako saxofonista ve skupině The Moonrakers. V roce 1966 se s jedním z členů této skupiny, Chrisem Rodgerem, přidal do skupiny The Noblemen, která záhy změnila svůj název na The Motivation a ještě později The Penny Peeps. Tato skupina vydala v roce 1968 dva singly a Martin se na nich podílel už jako sólový kytarista. Skupina znovu změnila název, tentokrát na Gethsemane, natočila nikdy nevydaný materiál a koncem roku se rozpadla. Martin krátce hrál ve skupině Fat Matress baskytaristy Jimiho Hendrixe Noela Reddinga, načež se připojil k Jethro Tull.
Jeho příchod do Jethro Tull nebyl bezproblémový. Na první zkoušce byl tak nervózní, že téměř nedokázal hrát. Na druhou zkoušku si zapomněl přinést zesilovač... Přesto ho Ian Anderson do skupiny přijal a Martin se stal její pevnou součástí. Vedle kytary hrál občas také na flétnu (na př. v písni Mother Goose z alba Aqualung) nebo na loutnu. Autorsky se na písních Jethro Tull podílel jen velmi výjimečně (na př. píseň Minstrel in the Gallery ze stejnojmenné desky).
V 90. letech začal Martin vyvíjet i vlastní hudební činnost, z níž postupně vzešla tři z větší části instrumentální alba, na kterých propojil vlivy progressive rocku, folku a jazzu. Ke konci roku 2006 založil s Danem Crispem a Alanem Brayem akustický projekt, v jehož rámci hraje vedle kytary a flétny také na bouzuki a mandolínu.
Ačkoliv v rámci Jethro Tull Martin vždy byl možná tak trochu ve stínu tvůrce Iana Andersona, vtiskl zvuku skupiny i svůj výrazný znak. Stěží si můžeme Jethro Tull představit (samozřejmě vedle Andersonova hlasu a flétny) bez Martinovy kytarové práce. Kupříkladu jeho sólo v písni Aqualung, mimochodem jedné z nejznámějších od Jethro Tull, bylo čtenáři magazínu Guitar Player ohodnoceno jako jedno z nejlepších kytarových sól všech dob. Jsem přesvědčen, že umělecké spojení Iana Andersona a Martina Barrea bylo a je pro Jethro Tull klíčové.

základní diskografie (sólo desky - diskografii Jethro Tull představím v článku o této skupině):
A Trick of Memory (1994)
The Meeting (1996)
Stage Left (2003)


Martin Barre na obalu své debutové sólo desky A Trick of Memory

Ukázku jsem vybral z Martinova debutového alba - titulní skladbu. Martin je (poněkud netradičně) také zpěvákem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama