Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Kerry Livgren

15. ledna 2012 v 23:52 | Alda |  Osobnosti
Tento americký kytarista a klávesista (narozen 18. září 1949) je nejlépe znám jako jeden ze zakladatelů a klíčových postav přední progressive rockové skupiny Kansas, pro kterou složil (buď sám nebo ve spolupráci) většinu písní v 70. a 1. polovině 80. let. Za všechny jmenujme alespoň akustickou baladu Dust in the Wind.
Kerry se narodil ve městě Topeka v americkém státě Kansas a už odmalička se věnoval hudbě. Jeho prvními vzory byla vážná hudba a jazz. Sám si sestavil svou první elektrickou kytaru a v 60. letech byl členem různých seskupení, kde rozvíjel nejen hudebnický, ale i skladatelský a textařský talent. V jedné z takových skupin (jmenovala se The Mellotones) se seznámil s klávesistou Donem Montrem, což se ukázalo jako důležité pro jeho další hudební působení, protože Montre se na čas stal jeho hudebním souputníkem. S ním Kerry postupně založil skupiny The Gimlets (později Saratoga) a Kansas (což ale nebyla ještě ta sestava, která se proslavila v dalších letech). V té době se ovšem Kerry seznámil s některými pozdějšími členy "proslavených" Kansas, Philem Ehartem a Davem Hopem.
V roce 1973 pozval Phil Ehart Kerryho, aby se připojil k obnovené skupině White Clover. Tato sestava už zahrnovala všechny členy "proslavených" Kansas (Phil, Dave, Kerry, Robby Steinhardt, Steve Walsh, Rich Williams) a brzy se přejmenovala na Kansas. V letech 1974 - 1977 postupně dosáhli světového úspěchu, na němž se Kerry významně podílel. Utvořil autorskou dvojici se Stevem Walshem, psal ovšem písně i sám.
Na počátku 80. let konvertoval Kerry ke křesťanství, což se podstatně projevilo v jeho textech, které se už předtím zabývaly duchovními a filozofickými tématy. Postupně to znamenalo nejen ukončení spolupráce se Stevem, ale i s celou skupinou. V roce 1983 se Kansas rozpadli a Kerry pokračoval ve své sólové kariéře, kterou zahájil už v roce 1980 deskou Seeds of Change. Po natočení druhé desky se rozhodl založit skupinu s hudebníky, kteří se na této desce podíleli - byl mezi nimi i Dave Hope - a tak vzniklo uskupení AD. Tato skupina následně vydala dvě alba a postupně se rozpadla roku 1986.
Kerry ovšem hudební svět neopustil. Roku 1989 natočil své první zcela instrumentální album, na kterém nahrál všechny nástroje. Album kombinovalo prvky orchestrální hudby, jazzu a rocku a Kerry za něj dostal ocenění Dove Award za nejlepší instrumentální album roku. V 90. letech s touto činností pokračoval a naskytla se i příležitost na čas obnovit skupinu Kansas, z čehož vzniklo album Somewhere to Elsewhere. Kerry napsal všechny písně pro toto album. V roce 2003 obnovil Kerry sestavu, v níž působil na počátku 70. let, pod názvem Proto-Kaw. Tato skupina existuje pod jeho vedením (i když on sám už nehraje) dodnes.
Význam Kerryho Livgrena pro rockovou historii tkví na první pohled především v jeho práci pro Kansas; jak jsem se ale pokusil naznačit výše, je jeho záběr mnohem širší a Kerry je jednou z nejkomplexnějších osobností dějin rocku, i když je možná daleko méně znám než hudebníci s ním srovnatelní, jako na př. Ian Anderson, Mark Knopfler nebo Jeff Lynne. A jeho filozofický a duchovní odkaz, který najdeme v textech, nemusí nutně být přitažlivý jen pro věřící křesťany.

Základní diskografie (studiová alba):

se skupinou Kansas:
Kansas (1974)
Song for America (1975)
Masque (1975)
Leftoverture (1976)
Point of Know Return (1977)
Monolith (1979)
Audio-Visions (1980)
Vinyl Confessions (1982)
Drastic Measures (1983)
Somewhere to Elsewhere (2000)

sólová alba:
Seeds of Change (1980)
Time-Line (1984)
Art of the State (1985 - jako AD)
Reconstructions (1986 - jako AD)
Prime Mover (1988)
One of Several Possible Musicks (1989)
When Things Get Electric (1995)
Odyssey into the Mind's Eye (1996 - soundtrack)

Proto-Kaw:
Before Became After (2004)
The Wait of Glory (2006)
Forth (2011)


Kerry Livgren v roce 1980

Na ukázku jsem vybral píseň To Live for the King z desky Seeds of Change. Sólo zpěv od "krále heavy metalu" Ronnieho Jamese Dia. Opravdu neobvyklé spojení?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama