Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Electric Light Orchestra

14. ledna 2012 v 23:31 | Alda |  Skupiny
Tato britská skupina byla založena počátkem 70. let z pozůstatku skupiny The Move. Zakládajícími členy byli Jeff Lynne (kytara, klávesy, zpěv), Roy Wood (kytara, zpěv) a Bev Bevan (bicí). Po vydání první bezejmenné desky v roce 1972 Roy skupinu opustil a Jeff zůstal jedinou vůdčí osobností - byl skladatelem, textařem a hlavním aranžérem. Sestava skupiny se často měnila, ale od roku 1975 se ustálila: členy byli Jeff, Bev, Richard Tandy (klávesy, kytara), Kelly Groucutt (baskytara, zpěv) a "smyčcová sekce," skládající se z Mika Kaminskiho (housle), Melvyna Galea (cello) a Hugha McDowella (cello). Od roku 1975 se natáčení desek účastnil také orchestr pod vedením Louise Clarka. Smyčcová sekce tím postupně ztrácela na významu a proto ji roku 1979 (prakticky ale už 1977) Jeff zrušil.
V té době byla skupina na vrcholu své slávy a její písně pronikaly do britských i amerických hitparád. Do konce 70.let se prosadily písně jako Can't Get It Out of My Head, Telephone Line, Turn to Stone, Mr. Blue Sky, Shine a Little Love nebo Don't Bring Me Down (která byla zřejmě nejúspěšnějším hitem skupiny, v Británii dosáhla na 3.místo, v USA na 4.místo hitparády).
Počátkem 80. let se skupina v sestavě Jeff, Bev, Richard a Kelly podílela na vzniku soundtracku k filmu Xanadu. Z toho vzešly další hity, a to I'm Alive a All Over the World. Následovalo velmi kvalitní koncepční album Time s hitem Hold On Tight. Další album mělo vzniknout jako dvojalbum (skupina už měla jedno na kontě, a to Out of the Blue z roku 1977), ale Jeff musel nakonec od plánu ustoupit, protože takové album by bylo příliš drahé. Zvolna o pokračování v činnosti skupiny ztrácel zájem a v roce 1986 ji rozpustil a věnoval se vlastním hudebnickým a producentským aktivitám, na př. spolupráci s Georgem Harrisonem.
Electric Light Orchestra pokračovali v 90. letech pod hlavičkou ELO Part II, což byl projekt vzešlý z iniciativy Beva Bevana. On byl také jediný člen originální sestavy, který jej účastnil. Jeff se ke jménu kapely vrátil v roce 2001, kdy natočil album Zoom. Z originální sestavy se na něm objevil kromě Jeffa pouze klávesista Richard Tandy. ELO Part II ovšem v činnosti pokračují dodnes a v listopadu loňského roku koncertovali v Praze.
Význam skupiny tkví v propojení dvou jen zdánlivě odlišných světů, světa rocku a světa vážné hudby. Rozhodně nebyla jedinou skupinou, která se o podobné pokusila, je však patrně (díky výrazným melodiím, které jsou vlastní nejen výše zmíněným hitům) v tomto ohledu nejznámější. I na albech z 80. let, kdy se zřejmě pod vlivem dobových trendů zvuk kapely postupně proměnil, přijal vlivy na př. diska a smyčcové nástroje poněkud ustoupily do pozadí a uvolnily místo syntezátorům a dalším elektronickým vymoženostem, můžeme stále vazbu na vážnou hudbu cítit. I to, že se skupina vždy dokázala vyrovnat se změnami, kterými hudební svět od počátku 70. let, dokazuje její velikost. A především pak genialitu Jeffa Lynnea, který byl od počátku až do konce ústřední postavou skupiny.

Základní diskografie (jen studiová alba):

Electric Light Orchestra (v USA No Answer) (1972)
ELO II (1973)
On the Third Day (1973)
Eldorado (1974)
Face the Music (1975)
A New World Record (1976)
Out of the Blue (1977)
Discovery (1979)
Xanadu (soundtrack, 1980)
Time (1981)
Secret Messages (1983)
Balance of Power (1986)
Zoom (2001)


"Jádro" Electric Light Orchestra: zleva Richard Tandy, Jeff Lynne, Bev Bevan, Kelly Groucutt.


Skupina ještě se "smyčcovou sekcí:" horní řada zleva Hugh McDowell, Richard Tandy, Melvyn Gale, Mik Kaminski.
Dolní řada zleva Bev Bevan, Jeff Lynne, Kelly Groucutt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alice McCartney | 23. července 2012 v 18:20 | Reagovat

Většinu těch nejznámějších písniček znám. Jejich styl je opravdu... zvláštní ale pěknej. Já si pořád říkala, odkud znám toho vousáče... a on hrál v Travelling Wilburys s Georgem. Moc díky, ráda jsem si rozšířila obzory o další vědomosti v oblasti hudby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama