Pokud se vám videa u jednotlivých článků nezobrazují správně, prosím aktualizujte stránku.

Christie

24. ledna 2012 v 12:51 | Alda |  Skupiny
Britská rocková skupina nejlépe známá pro své celosvětově úspěšné hity Yellow River a San Bernadino (starší generace je možná zná v jejich slovenské (Žltá rieka), resp. české verzi, díky nimž obě písně pronikly do povědomí posluchačů v socialistickém Československu).
Ústřední postavou skupiny byl její zakladatel, skladatel, baskytarista a zpěvák Jeff Christie, původní sestavu (v roce 1969) doplňovali kytarista Vic Elmes a bubeník Mike Blakley. Jeff nabídl svoji píseň Yellow River skupině Tremeloes, ale ta ji na poslední chvíli odmítla, takže byla vydána pod hlavičkou Christie v roce 1970. V britské hitparádě dosáhla píseň na první místo, v americké na 23. místo a udržela se tam po 23 týdnů, což bylo déle, než jakýkoli jiný singl v tom roce. V říjnu 1970 vyšel singl San Bernadino, který se stal hitem č. 1 v Německu. Záhy poté bylo vydáno bezejmenné debutové album. K některým šťastlivcům se možná dostala jeho licenční verze vydaná v Polsku.
Na rok 1971 bylo nachystáno druhé LP skupiny, For All Mankind. Těsně před jeho vydáním však odešel bubeník Blakley a byl nahrazen Paulem Fentonem. Ke skupině se v průběhu roku připojil druhý kytarista, Lem Lubin, s nímž bylo natočeno album Iron Horse, vydané v roce následujícím. Titulní píseň tohoto alba byla posledním velkým hitem skupiny. Fenton a Lubin odešli a Jeff je nahradil jinými hudebníky, s nimiž byly natočeny singly JoJo's Band (jedna z několika písní, které napsal Vic Elmes) a Navajo, které uspěly v zemích Jižní Ameriky, resp. v Mexiku. Někdy v roce 1973 se skupina rozpadla, ovšem Jeff občas používal jméno skupiny pro vydávání vlastního materiálu až do konce 70. let.
Počátkem 90. let Jeff skupinu obnovil a zúčastnil se s ní soutěže Eurovision, ovšem bez úspěchu. Sestava pak koncertovala po celé Evropě, v Rusku a v Izraeli. Na počátku nového tisíciletí se na čas rozpadla, ovšem v roce 2009 zahájila další evropské turné. Také Vic Elmes, druhý člen prapůvodní sestavy, občas vystupoval se skupinou Christie Again.
Christie se mohou zdát jako "jednohitový zázrak", jako na př. jejich krajané Flying Machine, proslavení díky písni Smile a Little Smile For Me. Jistě, píseň Yellow River, případně San Bernadino zastiňují svým úspěchem všechny ostatní počiny skupiny. Ale kdo se s tvorbou Christie blíže seznámí, zjistí, že to byla skupina s velkými možnostmi, leč ne zcela využitými, což je pro rockové dějiny velká škoda. Na druhou stranu nám toho Christie zanechali docela dost; rozhodně více než hitovky Yellow River a San Bernadino.

Diskografie (studiová alba):

Christie (1970)
For All Mankind (1971)
Iron Horse (1972)
Los Mas Grandes Exitos (1972)
Navajo (mexické vydání) (1974)


Obal polského vydání debutového alba skupiny s třemi původními členy: zleva Jeff Christie, Vic Elmes, Mike Blakley.


Jeff Christie v 70. letech

Na ukázku jsem vybral poslední velký hit skupiny, Iron Horse, dnes už trochu pozapomenutý. Kdo máte vedle dobré rockové hudby rádi taky parní lokomotivy (ve videu stroj Hawthorn Leslie 0-4-0 ST "Invincible"), přijdete si na své...

Tady ještě odkaz na fanouškovské video k téže písni - s lepší zvukovou kvalitou: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=J4dh2diDYp0
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 natka mccartney | 1. října 2012 v 16:58 | Reagovat

zlatý časy,zlatý lidi,zlatý bandy...

2 SergiooX | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:45 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama